Wiadomości branżowe

Apel o odrzucenie szantażu patentowej grupy roboczej

ISOC Polska zwraca się do przedstawicieli rządu RP w Radzie Ministrów UE o odrzucenie stanowiska patentowej grupy roboczej i przyjęcie dotyczącej patentów na oprogramowanie dyrektywy w wersji zaproponowanej przez Parlament Europejski bez żadnych korekt.Przypominamy, że w lutym 2002 Komisja Europejska ogłosiła projekt dyrektywy sankcjonującej działania Europejskiego Urzędu Patentowego i innych urzędów patentowych Europy, które wbrew Europejskiej Konwencji Patentowej udzielają patentów na oprogramowanie. Dzięki oddolnej akcji przeciwników takich patentów Parlament Europejski zmienił sens dyrektywy, wykluczając takie praktyki. Parlament przyjął 18 z 28 poprawek wstępnie uzgodnionych z Komisją Europejską oraz 46 ze 101 poprawek zgłoszonych przez deputowanych z inicjatywy poszczególnych grup politycznych.Patentowa grupa robocza, której skład w zasadzie pokrywa się z zespołem doradczym Komisji, w swoim projekcie stanowiska akceptuje wszystkie uzgodnione poprawki i jedynie 4 z 46 poprawek zgłoszonych przez deputowanych. Każda z nich ma pisemne, autorskie uzasadnienie, ale grupa robocza arbitralnie rekomenduje ich odrzucenie, bez żadnego wyjaśnienia. W istocie pomija ona rezultaty pracy Parlamentu i swoje propozycje odnosi do swego własnego

ISOC Polska zwraca się do przedstawicieli rządu RP w Radzie Ministrów UE o odrzucenie stanowiska patentowej grupy roboczej i przyjęcie dotyczącej patentów na oprogramowanie dyrektywy w wersji zaproponowanej przez Parlament Europejski bez żadnych korekt.

Przypominamy, że w lutym 2002 Komisja Europejska ogłosiła projekt dyrektywy sankcjonującej działania Europejskiego Urzędu Patentowego i innych urzędów patentowych Europy, które wbrew Europejskiej Konwencji Patentowej udzielają patentów na oprogramowanie. Dzięki oddolnej akcji przeciwników takich patentów Parlament Europejski zmienił sens dyrektywy, wykluczając takie praktyki. Parlament przyjął 18 z 28 poprawek wstępnie uzgodnionych z Komisją Europejską oraz 46 ze 101 poprawek zgłoszonych przez deputowanych z inicjatywy poszczególnych grup politycznych.

Patentowa grupa robocza, której skład w zasadzie pokrywa się z zespołem doradczym Komisji, w swoim projekcie stanowiska akceptuje wszystkie uzgodnione poprawki i jedynie 4 z 46 poprawek zgłoszonych przez deputowanych. Każda z nich ma pisemne, autorskie uzasadnienie, ale grupa robocza arbitralnie rekomenduje ich odrzucenie, bez żadnego wyjaśnienia. W istocie pomija ona rezultaty pracy Parlamentu i swoje propozycje odnosi do swego własnego stanowiska sprzed głosowania w parlamencie we wrześniu 2003.

Grupa robocza zatwierdzi swój projekt 2 marca, na 11 marca planowana jest wstępna dyskusja Rady, a decyzja ma zapaść 17 maja – na pierwszym spotkaniu Rady Ministrów do spraw Konkurencji, na którym ministrowie gospodarki i nauki nowych krajów Unii będą mieć prawo głosu.

Czy Polska skorzysta z niego mądrze i w zgodzie z własnym interesem?

Internet Society (ISOC) propaguje rozwój Internetu i społeczeństwa informacyjnego, nasze hasło to „Internet dla każdego” (Internet is for Everyone). Do ISOC należy większość światowych pionierów Internetu. W ramach Internet Society działają Internet Engineering Task Force (IETF) i Internet Architecture Board (IAB), które od zarania określają podstawowe standardy techniczne i rozwiązania organizacyjne Internetu. Oddziały ISOC działają w 150 krajach i regionach świata. Polski oddział powstał w 2000 roku. W jego ramach działa Ruch Wolnego Oprogramowania

A to już wiesz?  Kredyt TOP MBA dla studentów MBA od Alior Banku i PZU

Źródło ISOC Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy