Wiadomości branżowe

Comp@s – nowy projekt polsko-niemiecki

Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa wspólnie z Schulen ans Netz ogłasza nabór do polsko-niemieckiego projektu Comp@s. Projekt dotyczy ukierunkowania zawodowego kobiet w Polsce i Niemczech i skierowany jest do dziewcząt z gimnazjum w wieku 14-16 lat pod opieką dwóch nauczycieli ze szkoły.Zarówno w Polsce jak i w Niemczech niski jest odsetek kobiet w zawodach matematycznych, technicznych i naukowo-przyrodniczych. Projekt Comp@s ma na celu zainteresować dziewczęta właśnie tym obszarem zawodowym. Wybór zawodu przez dziewczęta przebiega często wedle silnie tradycyjnych wzorców, co sprawia, że podejmowane są przez nie przeważnie klasyczne zawody kobiece o niskich zarobkach i możliwościach awansu. W projekcie Comp@s uczestniczyć mogą uczennice z II i III klasy gimnazjum pod kierunkiem dwóch nauczycielek lub nauczycielki i nauczyciela z danej szkoły. Wyniki projektu  publikowane będą w internecie za pomocą niemieckiej platformy internetowej LizzyNet (

Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa wspólnie z Schulen ans Netz ogłasza nabór do polsko-niemieckiego projektu Comp@s. Projekt dotyczy ukierunkowania zawodowego kobiet w Polsce i Niemczech i skierowany jest do dziewcząt z gimnazjum w wieku 14-16 lat pod opieką dwóch nauczycieli ze szkoły.

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech niski jest odsetek kobiet w zawodach matematycznych, technicznych i naukowo-przyrodniczych. Projekt Comp@s ma na celu zainteresować dziewczęta właśnie tym obszarem zawodowym. Wybór zawodu przez dziewczęta przebiega często wedle silnie tradycyjnych wzorców, co sprawia, że podejmowane są przez nie przeważnie klasyczne zawody kobiece o niskich zarobkach i możliwościach awansu.

W projekcie Comp@s uczestniczyć mogą uczennice z II i III klasy gimnazjum pod kierunkiem dwóch nauczycielek lub nauczycielki i nauczyciela z danej szkoły. Wyniki projektu  publikowane będą w internecie za pomocą niemieckiej platformy internetowej LizzyNet (www.lizzynet.de). Osiem grup (po cztery z każdego kraju) złożonych z samych uczennic dowie się o możliwościach kształcenia zawodowego w Polsce i Niemczech. Dziewczęta będą przedstawiać swoje opinie, wymieniać poglądy oraz brać udział w dyskusji za pośrednictwem internetu. Do tego celu posłuży czat, maile czy fora. Dziewczęta poszerzą swoje umiejętności interkulturalne jak i te dotyczące posługiwania się nowymi mediami.

W ramach projektu Comp@s nauczyciele-opiekunowie zakwalifikowanych klas lub grup projektowych przejdą kilkudniowe szkolenie w Berlinie i otrzymają potrzebne informacje oraz materiały robocze, pomocne przy realizacji projektu w szkole. Projekt będzie przez nich prowadzony w roku szkolnym 2006/2007 przy wparciu grupy polsko-niemieckiej.


Harmonogram projektu

25?27.05.2006 ? warsztaty dla dwóch nauczycieli-opiekunów klasy zakwalifikowanej do udziału w projekcie

Warsztaty dla dwóch nauczycielek lub nauczycielki i nauczyciela z danej szkoły odbędą się w dniach 25?27.05.2006 w budynku Frauencomputerzentrum w Berlinie. Seminarium będzie się składało z następujących części:

– Wprowadzenie do części merytorycznej kursu
– Wprowadzenie do korzystania z platformy LizzyNet
– Wspólne planowanie działań w szkole
– Poznawanie się.

A to już wiesz?  Jakie projekty realizuje PG? Zapraszamy na spotkanie Konwentu PG

Wymogiem udziału nauczycieli-opiekunów jest znajomość języka niemieckiego w stopniu biegłym przez przynajmniej jednego z nich.

11.09?15.12.2006 ? działania realizowane w szkole zakwalifikowanej do udziału w projekcie

– Ukierunkowanie zawodowe: różne zawody i perspektywy
– Szkolenie w zakresie korzystania z mediów: praca z platformą LizzyNet
– Publikacja w Internecie
– Umiejętności międzykulturowe: nabycie wiedzy krajoznawczej i komunikacja międzykulturowa.


Języki

Wszystkie materiały będą do dyspozycji w dwóch językach: po polsku i po niemiecku. Preferowanym językiem roboczym do międzynarodowej współpracy będzie język niemiecki. Dyskusje z niemieckimi grupami na platformie internetowej będą jednak mogły też być prowadzone w języku angielskim.

Przynajmniej jeden z nauczycieli biorących udział w warsztatach w Berlinie oraz jednocześnie opiekujący się grupą projektową w Polsce w trakcie roku szkolnego musi biegle znać język niemiecki. Drugi natomiast może go znać w mniejszym stopniu lub posługiwać się językiem angielskim.

Warunki udziału

W projekcie uczestniczyć mogą uczennice z drugiej i trzeciej klasy gimnazjum. Klasy zgłaszają się wraz z dwoma nauczycielami-opiekunami, którzy wspólnie będą realizować projekt w szkole. W okresie od września do grudnia klasy powinny przeznaczyć na pracę nad projektem około dwóch godzin lekcyjnych w tygodniu, a także mieć do dyspozycji komputery podłączone do Internetu.

Informacje i zgłoszenia do 17.03.2006 r.

Zgłoszeń należy dokonywać na specjalnym formularzu,  który należy przesłać pocztą lub faksem na adres:

Polski Portal Edukacyjny Interklasa
Polskie Centrum Kompetencji (PCC)
Projekt Comp@s
ul. Kopernika 30
00-336 Warszawa

tel.: 022 828 90 73
fax: 022 826 77 59

e-mail: [email protected]

 

Źródło Fundacja – Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy