Wiadomości branżowe

Gorzowskie eksperymenty na „Planecie Energii”

17 i 18 października w Gorzowie Wielkopolskim gościł kosmiczny Energobus czyli mobilne laboratorium, w którym można dowiedzieć się czym jest i jak powstaje prąd elektryczny oraz jakie są jego źródła. Wizyta ekspertów „Planety Energii” odbyła się w ramach piątej edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy o energii elektrycznej.W ciągu dwóch dni „Planetę Energii” w Gorzowie odwiedziło prawie 2,5 tysiąca dzieci. Najmłodsi uczyli się i bawili eksperymentując, a towarzyszący im pedagodzy podkreślali, jak skuteczna jest nauka oparta na doświadczeniu.– Udział dzieci w warsztatach to światowy trend. Kiedy same mogą zobaczyć i dotknąć, łatwiej się uczą i lepiej rozumieją otaczający je świat. Ciekawy był eksperyment, w którym można było sprawdzić ile energii trzeba wytworzyć, by zapalić żarówkę ledową i tradycyjną. Dobrze też pokazano wykorzystanie odnawialnych źródeł energii słonecznej, wodnej i wiatrowej – uważa

17 i 18 października w Gorzowie Wielkopolskim gościł kosmiczny Energobus czyli mobilne laboratorium, w którym można dowiedzieć się czym jest i jak powstaje prąd elektryczny oraz jakie są jego źródła. Wizyta ekspertów ?Planety Energii? odbyła się w ramach piątej edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy o energii elektrycznej.

W ciągu dwóch dni ?Planetę Energii? w Gorzowie odwiedziło prawie 2,5 tysiąca dzieci. Najmłodsi uczyli się i bawili eksperymentując, a towarzyszący im pedagodzy podkreślali, jak skuteczna jest nauka oparta na doświadczeniu.

? Udział dzieci w warsztatach to światowy trend. Kiedy same mogą zobaczyć i dotknąć, łatwiej się uczą i lepiej rozumieją otaczający je świat. Ciekawy był eksperyment, w którym można było sprawdzić ile energii trzeba wytworzyć, by zapalić żarówkę ledową i tradycyjną. Dobrze też pokazano wykorzystanie odnawialnych źródeł energii słonecznej, wodnej i wiatrowej ? uważa Sylwia Głąb, wychowawczyni klasy drugiej ze SP nr 10 w Gorzowie Wielkopolskim.

Dzieci interesowały się segregacją odpadów i tym, w jaki sposób wpływa ona na oszczędzanie energii elektrycznej. Podkreślały, jak ważne jest dla nas wszystkich, żeby nie zaśmiecać Ziemi. Zadawały także pytania dotyczące skomplikowanych projektów energetycznych, jak elektrownie atomowe.

Udział w konkursie ?Planeta Energii?

Odwiedzający miasteczko poznali zasady konkursu ?Planeta Energii?, w którym nie tylko można zdobyć cenną wiedzę o prądzie, ale i wygrać atrakcyjne nagrody. Energobus to zaledwie zapowiedź głównej wygranej.

W naszym mobilnym centrum nauki oprócz Energobusu znajdują się jeszcze cztery strefy edukacyjne pełne fascynujących eksperymentów prowadzonych przez pracowników akademickich, kino 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy ? mówi Marta Dankowska z Grupy ENERGA, koordynator programu ?Planeta Energii?.

Do konkursu może przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej (w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne) oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Sprawozdania z przeprowadzonych zajęć należy złożyć do 13 lutego 2015 roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 13 marca 2015 roku.

A to już wiesz?  Jubileusz Izabeli Trojanowskiej

W konkursie przyznanych zostanie także pięćdziesiąt wyróżnień, a zaangażowanie nauczycieli i dzieci premiowane będzie specjalnymi certyfikatami i dyplomami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają edukacyjne prezenty.

Więcej informacji na temat programu (w tym regulamin konkursu, scenariusze lekcji, pomoce naukowe w formie elektronicznej oraz wzór sprawozdania) dostępnych jest na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Planeta Energii.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy