Wiadomości branżowe

Hydrożel o wielkim potencjale

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła I edycję konkursu IMPULS. Jednym z laureatów został Grzegorz Gorczyca, doktorant na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Program promuje innowacyjne pomysły i koncepcje badawcze o potencjale komercjalizacyjnym."Ocena potencjału aplikacyjnego materiałów biopolimerowych opartych na technologii rozpuszczania chitozanu w wodzie" – to tytuł projektu mgr inż. Grzegorza Gorczycy, który zdobył 80 tys. zł nagrody w konkursie IMPULS.– Realizacja przyznanego grantu jest doskonałą kontynuacją poprzedniego projektu, nad którym pracowałem w ramach programu VENTURES, finansowanego również z środków FNP  – mówi Gorczyca. – Wówczas wraz z zespołem: dr inż. Robertem Tylingo i dr inż. Piotrem Szwedą, pod opieką prof. dr hab. inż. Sławomira Milewskiego i prof. dr hab. inż. Marii Sadowskiej, opracowaliśmy innowacyjną technologię przetwarzania chitozanu, którą wykorzystaliśmy w procesie wytwarzania zaawansowanych materiałów opatrunkowych. Okazało się, że produkt otrzymywany na bazie tej technologii, czyli wodny roztwór chitozanu (inaczej hydrożel chitozanowy), jest także doskonałą bazą do produkcji

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła I edycję konkursu IMPULS. Jednym z laureatów został Grzegorz Gorczyca, doktorant na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Program promuje innowacyjne pomysły i koncepcje badawcze o potencjale komercjalizacyjnym.

„Ocena potencjału aplikacyjnego materiałów biopolimerowych opartych na technologii rozpuszczania chitozanu w wodzie” ? to tytuł projektu mgr inż. Grzegorza Gorczycy, który zdobył 80 tys. zł nagrody w konkursie IMPULS.

? Realizacja przyznanego grantu jest doskonałą kontynuacją poprzedniego projektu, nad którym pracowałem w ramach programu VENTURES, finansowanego również z środków FNP  ? mówi Gorczyca. ? Wówczas wraz z zespołem: dr inż. Robertem Tylingo i dr inż. Piotrem Szwedą, pod opieką prof. dr hab. inż. Sławomira Milewskiego i prof. dr hab. inż. Marii Sadowskiej, opracowaliśmy innowacyjną technologię przetwarzania chitozanu, którą wykorzystaliśmy w procesie wytwarzania zaawansowanych materiałów opatrunkowych. Okazało się, że produkt otrzymywany na bazie tej technologii, czyli wodny roztwór chitozanu (inaczej hydrożel chitozanowy), jest także doskonałą bazą do produkcji różnego rodzaju wyrobów kosmetycznych.

Hydrożel chitozanowy wykazuje wiele korzystnych właściwości, w tym m. in.: skutecznie nawilża i ujędrnia skórę, chroni ją przed  wolnymi rodnikami, stymuluje proces regeneracji skóry dzięki uwalnianiu D-glukozaminy, jest stabilny mikrobiologicznie bez dodatku konserwantów przez min. 6 miesięcy, posiada własności przeciwdrobnoustrojowe. Jest także kompatybilny z większością substancji aktywnych stosowanych w przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym.

Prace, jakie zaplanował Grzegorz Gorczyca w ramach realizacji grantu, mają przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności wytworzonej technologii w oczach potencjalnych przedsiębiorców.

W pierwszym etapie podjęte zostaną działania prowadzące do zwiększenia skali wytwarzania hydrożelu chitozanowego. Dzięki dofinansowaniu laureat będzie miał środki finansowe na zakup surowców i weryfikację rynku wytwórców chitozanu ? są to dziś głównie kraje azjatyckie.

? Hydrożel chitozanowy ma duży potencjał jako składnik kosmetyków. Chciałbym wraz z jednym z polskich podmiotów branży kosmetycznej opracować  pierwsze produkty pielęgnacyjne i poddać je standardowym badaniom pozwalającym wprowadzić je na rynek ? tłumaczy Grzegorz Gorczyca. ?Wrócę również do tematu zaawansowanych materiałów opatrunkowych, które powstały podczas prac nad projektem VENTURES.

A to już wiesz?  Firma bp ocenia możliwości inwestycji w farmy wiatrowe na Bałtyku. Obok elektromobilności i fotowoltaiki to kolejny kierunek inwestycji koncernu

Mowa o materiale chitozanowo-białkowym, który doskonale nadaje się do leczenia ran trudno gojących się. Na tym etapie trzeba dobrać odpowiednią metodę sterylizacji opatrunku wykonanego z tego materiału i zaprojektować badanie kliniczne, które udowodni jego bezpieczeństwo i skuteczność w leczeniu. Metodologię badania przygotują pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pod kierownictwem lek med. Łukasza Wieruckiego (koordynatora strategicznych badań klinicznych UCK) oraz lek. med. Adama Sudoła (Za-cy Dyrektora Naczelnego UCK), we współpracy ze specjalistami z  wybranych klinik.

? Mając w ręku wyniki badań mam nadzieję zainteresować potencjalnych producentów wdrożeniem naszego opatrunku do produkcji oraz zbudować pozytywną opinię o wytworzonych materiałach w środowisku medycznym ? tłumaczy Grzegorz Gorczyca.

W konkursie IMPULS  oceniano 24 wnioski. Komisja konkursowa wyłoniła 10 laureatów w trzech kategoriach finansowania: 120 tys. złotych (I nagroda), 100 tys. złotych (II nagroda) i  80 tys. złotych (III nagroda). Wnioski oceniali eksperci poszczególnych dziedzin nauki i przedstawiciele biznesu.

Już 22 lipca rozpocznie się rekrutacja do drugiej edycji konkursu. Więcej informacji na stronie internetowej FNP.

Zdjęcie Grzegorza Gorczycy autorstwa Magdaleny Wiśniewskiej (archiwum FNP).


dostarczył infoWire.pl

Źródło Politechnika Gdańska.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy