Wiadomości branżowe

Matematycy z całej Polski debatować będą w Pucku

Co zrobić, aby poziom nauczania matematyki na uczelniach technicznych był wyższy, a maturzyści chętniej wybierali ścisłe kierunki kształcenia? Debaty i praca w zespołach dotyczyć będą nie tylko studentów i problemów uczelni technicznych, ale wszystkich polskich uczniów, ich nauczycieli oraz rodziców. XII Ogólnopolska Konferencja Nauczania Matematyki w Uczelniach Technicznych odbędzie się w dniach 12-14 października w Pucku.System szkolnictwa w Polsce przeszedł w na przestrzeni ostatnich lat szereg zmian. Reforma szkolnictwa, która miała miejsce w 1999 roku, zapoczątkowała trzy poziomowy system nauczania szkolnego. Zmienia się również „ustrój” szkół wyższych. Proces ten jest realizowany na podstawie Deklaracji Bolońskiej z 1999 roku, którą podpisała i realizuje wraz z innymi państwami europejskimi również Polska.– Doskonale wiemy, że wielu uczniów, obawiając się matematyki, wybiera humanistyczne kierunki studiów. Tymczasem z najnowszych badań Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę wynika, że do 2010 roku stale wzrastać będzie zapotrzebowanie na kadrę

Co zrobić, aby poziom nauczania matematyki na uczelniach technicznych był wyższy, a maturzyści chętniej wybierali ścisłe kierunki kształcenia? Debaty i praca w zespołach dotyczyć będą nie tylko studentów i problemów uczelni technicznych, ale wszystkich polskich uczniów, ich nauczycieli oraz rodziców. XII Ogólnopolska Konferencja Nauczania Matematyki w Uczelniach Technicznych odbędzie się w dniach 12-14 października w Pucku.

System szkolnictwa w Polsce przeszedł w na przestrzeni ostatnich lat szereg zmian. Reforma szkolnictwa, która miała miejsce w 1999 roku, zapoczątkowała trzy poziomowy system nauczania szkolnego. Zmienia się również ?ustrój? szkół wyższych. Proces ten jest realizowany na podstawie Deklaracji Bolońskiej z 1999 roku, którą podpisała i realizuje wraz z innymi państwami europejskimi również Polska.

? Doskonale wiemy, że wielu uczniów, obawiając się matematyki, wybiera humanistyczne kierunki studiów. Tymczasem z najnowszych badań Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę wynika, że do 2010 roku stale wzrastać będzie zapotrzebowanie na kadrę inżyniersko-techniczną i informatyczną ? przekonuje prof. Władysław Koc, prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej. ? W tej chwili zbyt wiele osób kształci się na kierunkach ekonomicznych i społecznych, a za mało na ścisłych, inżynierskich oraz przyrodniczych.

Z raportu o zatrudnieniu w Polsce, przygotowanego przez ekspertów Ministerstwa Gospodarki i SGH wynika, że jedynie 14 proc. studentów wybiera studia techniczne. W państwach Unii Europejskiej na kierunkach technicznych i nauk ścisłych studiuje średnio 26 proc. wszystkich studentów. Na przykład Niemcy i Czesi mają na takich kierunkach 30 proc. studiujących, a Finowie aż 37 proc.

? W krajach tych, gdzie na studia politechniczne decyduje się dwa razy więcej kandydatów niż w Polsce, już występuje deficyt inżynierów. Wydaje się więc, że wszyscy ci, którzy nie boją się matematyki, przedmiotów ścisłych i nowoczesnej technologii, będą mogli oczekiwać zainteresowania ze strony rynku pracy ? mówi prof. Jan Godlewski, dziekan wydziału fizyki technicznej i matematyki stosowanej Politechniki Gdańskiej.

A to już wiesz?  Projekty dla politechniki ? podyskutujmy o przestrzeni i formie. Już w piątek o godz. 12

Uczestnictwo w konferencji potwierdziło ponad siedemdziesiąt osób, wśród nich zaangażowane i odpowiedzialne za konstrukcję podstaw programowych w szkołach oraz na uczelniach. Przybędą matematycy oraz inni pracownicy uczelni technicznych zainteresowani problematyką nauczania matematyki i wykorzystywaniem jej w dyscyplinach wiedzy wykonywanych na tych uczelniach. Co istotne, gośćmi będą również władze oświatowe ? ministerialne (MEN i MNiSW), Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Komisji Akredytacyjnej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Kuratoriów Oświaty.

Organizatorem konferencji jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

Informacje: http://www.pg.gda.pl/konferencje/puck2006/ 

Kontakt: dr Anita Dąbrowicz-Tlałka, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Politechnika Gdańska, tel. 058/347 17 12, 0/508 166 302

[email protected], www.pg.gda.pl/~anita

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy