Inżynier

Pracownicy lubią pracę zdalną. Jak wówczas zapewnić bezpieczeństwo firmowych danych?

Pracownicy lubią pracę zdalną. Jak wówczas zapewnić bezpieczeństwo firmowych danych?
Praca zdalna to jeden z najczęściej oczekiwanych przez pracowników benefitów. Wielu z nich wskazuje możliwość pracy spoza biura jako jeden z najważniejszych aspektów pozafinansowych zatrudnienia.

Praca zdalna to jeden z najczęściej oczekiwanych przez pracowników benefitów. Wielu z nich wskazuje możliwość pracy spoza biura jako jeden z najważniejszych aspektów pozafinansowych zatrudnienia. Eksperci Fortinet przypominają, że wykonując swoje obowiązki z domu, kawiarni lub przestrzeni coworkingowej pracownik powinien pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa.

Pracujący spoza biura korzystają z domowego internetu lub publicznych hotspotów, które często nie są odpowiednio zabezpieczone. – Podczas połączenia z ogólnodostępną siecią Wi-Fi cyberprzestępcy mogą np. przechwycić dane przesyłane między komputerem lub telefonem użytkownika a firmowym systemem. Pracownik powinien więc upewnić się, czy wszystkie służbowe urządzenia łączą się z zaufaną siecią w bezpieczny sposób – wyjaśnia Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce. W miarę możliwości należy też korzystać z oddzielnych urządzeń do pracy i do celów osobistych. Zaleca się skonfigurować oddzielne połączenie do pracy, łączyć się tylko przez VPN (jeśli umożliwiają to firmowi administratorzy) i rozważyć szyfrowanie poufnych danych przesyłanych między siecią domową a firmową.

Ważnym aspektem jest także, ile i jakie urządzenia łączą się z domową siecią pracownika. Powszechność i różnorodność sprzętu z kategorii IoT (ang. Internet of Things – internet rzeczy) sprawia, że trudno oszacować, ile urządzeń domownika czy jego gości ma aktualnie dostęp do sieci i czy są odpowiednio zabezpieczone. W tej sytuacji warto zadbać o to, aby najważniejsze i poufne zasoby firmowe, takie jak dane finansowe, były odizolowane od reszty sieci. Warto też np. skonfigurować bezprzewodową sieć dla gości – umożliwia to obecnie większość punktów dostępowych Wi-Fi.

Należy jednak pamiętać, że technologia nie wyręczy pracowników we wszystkim. Powinni być oni szczególnie wyczuleni na zabiegi socjotechniczne, zwłaszcza ataki phishingowe i rozumieć mechanizmy funkcjonowania najbardziej popularnych zagrożeń. W tym celu przedsiębiorstwa, które oferują możliwość pracy zdalnej, powinny zapewnić pracownikom odpowiednie szkolenia dotyczące cyberhigieny i bezpieczeństwa w sieci.

A to już wiesz?  Aplikacje mobilne a ochrona danych osobowych - czy popularny Snapchat chroni nasze informacje?

Informacja o firmie Fortinet
Fortinet (NASDAQ: FTNT) chroni największe przedsiębiorstwa, dostawców usług i podmioty administracji publicznej na całym świecie. Klienci Fortinet objęci są pełną i inteligentną ochroną w dobie zwiększającej się sfery zagrożeń i stale rosnących oczekiwań wobec wydajności rozszerzających się sieci. Architektura Fortinet Security Fabric zapewnia skuteczne zabezpieczenia, odpowiadające na kluczowe wyzwania bezpieczeństwa środowisk sieciowych, aplikacji, chmury oraz urządzeń mobilnych. Fortinet jest liderem pod względem liczby urządzeń zabezpieczających sprzedanych na całym świecie. Rozwiązania firmy chronią działalność już ponad 425 tys. klientów.

Więcej informacji na www.fortinet.com, Fortinet Blog oraz FortiGuardLabs.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy