Wiadomości branżowe

Einstein znów szuka nowych uczniów

Uczniowie 180 gimnazjów wiejskich z trzech województw wezmą  udział w drugiej edycji projektu „Za rękę z Einsteinem”. Uczniowie będą podnosić umiejętności z zakresu matematyki, fizyki, chemii i języków obcych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Specjalnie dla nich ruszy platforma cyfrowa, na której odbywać się będą e-lekcje. Szkoły mogą aplikować do projektu do 10 grudnia 2008. A już 18 listopada, we wtorek, w samo południe do auli Politechniki Gdańskiej zapraszamy wszystkich zainteresowanych projektem „Za rękę z Einsteinem – Edycja II”.  Projekt potrwa do 30 czerwca 2012 roku. Przeznaczono na niego 39 milionów złotych. Druga edycja, w odróżnieniu do pierwszej, ma charakter ponadregionalny. Przystąpiły do niej województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko mazurskie. Istotną zmianą jest również to, że już nie nauczyciele piszą programy rozwojowe szkół, ale przez „Einsteina” wyposażani są w potrzebne materiały. Dodatkowo organizowane będą dla nich seminaria i warsztaty, wzbogacające umiejętności i stosowane metody nauczania. Każda szkoła zyska wyposażenie multimedialne do prowadzenia

Uczniowie 180 gimnazjów wiejskich z trzech województw wezmą  udział w drugiej edycji projektu „Za rękę z Einsteinem”. Uczniowie będą podnosić umiejętności z zakresu matematyki, fizyki, chemii i języków obcych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Specjalnie dla nich ruszy platforma cyfrowa, na której odbywać się będą e-lekcje. Szkoły mogą aplikować do projektu do 10 grudnia 2008. A już 18 listopada, we wtorek, w samo południe do auli Politechniki Gdańskiej zapraszamy wszystkich zainteresowanych projektem „Za rękę z Einsteinem – Edycja II”. 

Projekt potrwa do 30 czerwca 2012 roku. Przeznaczono na niego 39 milionów złotych.
Druga edycja, w odróżnieniu do pierwszej, ma charakter ponadregionalny. Przystąpiły do niej województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko mazurskie. Istotną zmianą jest również to, że już nie nauczyciele piszą programy rozwojowe szkół, ale przez „Einsteina” wyposażani są w potrzebne materiały. Dodatkowo organizowane będą dla nich seminaria i warsztaty, wzbogacające umiejętności i stosowane metody nauczania. Każda szkoła zyska wyposażenie multimedialne do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych.

– W ramach projektu w szkołach odbywać się będą dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z fizyki, matematyki, chemii oraz języków obcych, prowadzone przez tamtejszych nauczycieli. Organizowane będą również konkursy, wycieczki edukacyjne, zajęcia wyrównawcze i rozwijające. Dodatkowo uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w naukowych szkołach letnich i zimowych organizowanych na Politechnice Gdańskiej oraz Bałtyckim Festiwalu Nauki – mówi Jadwiga Galik, zastępca kierownika projektu. – Nowością drugiej edycji „Einsteina” jest udostępnienie uczniom platformy cyfrowej, dzięki której będą uczestniczyć w tzw. e-lekcjach.

Gimnazja uczestniczące w projekcie będą miały możliwość przeprowadzania ośmiu godzin zajęć pozalekcyjnych w tygodniu, przez trzy lata. Ruszą koła zainteresowań z matematyki, fizyki, chemii i języka obcego. Możliwe jest wykorzystanie dwóch godzin na zajęcia wyrównujące poziom nauczania (z dwóch przedmiotów), jeśli dyrektor szkoły uzna, że jest to wskazane.
Nauczyciele akademiccy wraz z członkami studenckich kół naukowych raz w roku odwiedzą wszystkie szkoły. Uczniowie będą mogli wziąć czynny i bezpośredni udział w przeprowadzaniu doświadczeń, eksperymentów czy pokazów.

A to już wiesz?  Tego kocham, tego lubię...

Fachowo rzecz ujmując, przesłaniem projektu jest podnoszenie kompetencji kluczowych. Kompetencje kluczowe to te, których potrzebują wszyscy do samorealizacji i rozwoju osobistego, bycia aktywnym obywatelem, integracji społecznej i zatrudnienia. Kompetencje kluczowe uważa się za jednakowo ważne, ponieważ każda z nich może przyczynić się do udanego życia w społeczeństwie wiedzy.

Pomysłem i liderem projektu jest Wydział Fizyki Technicznej i Stosowanej Politechniki Gdańskiej przy współudziale Wydziału Chemicznego, Studium Nauczania Matematyki oraz Studium Języków Obcych. Natomiast partnerami są: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz firma BETACOM S.A (odpowiedzialna za stronę ICT).

Projekt należy do „Ponadregionalnych programów rozwijania umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), języków obcych, przedsiębiorczości”. Realizowany będzie w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet: III Wysoka jakość systemu edukacji, działanie: 3.3 Poprawa jakości kształcenia, poddziałanie: 3.3.4 Modernizacja treści i metod kształcenia.

Projekt sfinansuje Europejski Fundusz Społeczny Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz budżet państwa.

Pierwszą edycją projektu „Za rękę z Einsteinem” objętych zostało ok. piętnastu tysięcy uczniów z 80 gimnazjów wiejskich województwa pomorskiego.

UWAGA! Zgłoszenia szkół przyjmowane są do: 10 grudnia 2008. Kwestionariusz zgłoszeniowy, umowę oraz wzór deklaracji organu prowadzącego szkołę pobrać można na stronie internetowej projektu: www.albert.mif.pg.gda.pl. O wzięciu udziału w rekrutacji decyduje data złożenia dokumentów (osobiście lub drogą pocztową) w odpowiednim dla każdego województwa biurze projektu. Na kopercie zawierającej dokumentację należy dopisać: Projekt „Za rękę z Einsteinem – Edycja II”.
18 grudnia 2008 roku komisja rekrutacyjna po rozpatrzeniu zgłoszeń, opublikuje listę szkół, które zakwalifikowały się do udziału w projekcie.

Prezentacja projektu „Za rękę z Einsteinem”: 18 listopada, wtorek, godz. 12.00, aula Politechniki Gdańskiej
   
   

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy