Inżynier

Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły?

Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły?
Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły? Nowy rok szkolny – nieważne czy wiąże się z przejściem do nowej szkoły, czy „jedynie” do wyższej klasy, każda

Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły?

Nowy rok szkolny – nieważne czy wiąże się z przejściem do nowej szkoły, czy „jedynie” do wyższej klasy, każda zmiana może powodować w dziecku strach i niechęć do powrotu. Ważne, aby w tym czasie odpowiednio wesprzeć malucha i pomóc mu znaleźć pozytywne aspekty sytuacji. Jak to zrobić? Rozmowa i wspólne przygotowania powinny pomóc.
Odpowiednie przygotowanie do szkoły – kupno nowego plecaka, książek, zeszytów czy akcesoriów plastycznych, pozwolą dziecku oswoić się z myślą o powrocie i właściwie przygotować do nowego roku. Wspólne poszukiwania elementów wyprawki szkolnej, będą również doskonałą okazją do porozmawiania o obawach i lękach ucznia.

Przygotujcie listę potrzebnych rzeczy
Koniecznie razem! Nie każ maluchowi samemu sporządzać listę potrzebnych rzeczy – usiądźcie i wspólnie popatrzcie na rozpiskę przedmiotów. Co będzie potrzebne? Z pewnością podręczniki i zeszyty. Co jeszcze? Akcesoria na plastykę czy technikę, strój na WF, może nowy plecak, piórnik? Spróbujcie wykorzystać ten czas także na rozmowę – może maluch obawia się nowych przedmiotów? Nie przepada za jakimś nauczycielem? Przypomnij dziecku, że spotka się z ulubionymi kolegami, wybierzcie też zajęcia dodatkowe, które sprawią mu przyjemność – lekcje śpiewu, basen czy zajęcia z fotografii. Jeśli dziecko zobaczy pozytywne strony, łatwiej będzie mu wrócić do szkoły.

Zabawa przy kompletowaniu szkolnej wyprawki
Kompletowanie szkolnej wyprawki może być fantastyczną zabawą! Szczególnie jeśli zdecydujecie się na tę personalizowaną. Wspólne zaprojektowanie zeszytów – zdjęcie dziecka, ulubionego bohatera czy wymarzony motyw przewodni z pewnością wywoła uśmiech na twarzy pociechy, za każdym razem, kiedy sięgnie po notes. Dodatkowo można umieścić na okładce imię i nazwisko oraz klasę dziecka (wymarzony projekt wykonasz na stronie empikfoto.pl). Jeśli jesteście już zaopatrzeni w zeszyty, zastanówcie się nad personalizowanymi naklejkami – podpisane w ten sposób elementy szkolnej wyprawki z pewnością nie zmienią właściciela. Możecie je przygotować już w cenie 9,90 zł za 8 sztuk (empikfoto.pl). Co jeszcze? Koszulka na WF z napisem „Mistrz (dwu)taktu” czy „Najszybszy na boisku” wraz z torbą „Ubranie na WF” z pewnością sprawi, że lekcja wychowania fizycznego będzie jeszcze przyjemniejsza.

A to już wiesz?  Czy tablet może zastąpić rodziców?

Nauka organizacji
Chcesz w przyjemny sposób nauczyć dziecko organizacji? Podaruj mu kalendarz – każdy miesiąc możesz ozdobić innym zdjęciem i na etapie projektowania zaznaczyć najważniejsze daty (urodziny kolegów z klasy, zieloną szkołę czy ferie zimowe). Raz w tygodniu siadajcie razem i zapisujcie w kalendarzu istotne terminy – klasówek, wywiadówek czy prac domowych. Po miesiącu wejdzie to dziecku w nawyk i sam będzie wszystkiego pilnował. Jeśli maluch nie ma problemu z organizacją własnego czasu, to możesz pomyśleć nad plannerem. Taki notes z dokładnie rozpisanym tygodniem pozwoli zorganizować naukę i zajęcia dodatkowe, a okładka przygotowana na bazie zdjęcia ukochanego pupila czy ulubionej grafiki (do zaprojektowania na empikfoto.pl) umili codzienne notatki.

Wspólnie spędzony czas
Kluczem do sukcesu – radość dziecka z powrotu do szkoły, będzie wspólnie spędzony czas. Pamiętajmy, że mimo tego, iż obawy dziecka wydają nam się błahe, dla niego mogą stanowić poważny problem. Wspólne przygotowanie się do nowego roku szkolnego to nieoceniona pomoc dla ucznia. Jeśli maluch będzie miał wpływ na to, jakie przedmioty będą go otaczać w nadchodzącym roku szkolnym, to nie tylko milej będzie mu z nich korzystać, ale również wzmocni to jego pewność siebie i Twój spokój o niego.
Wszystkie propozycje personalizowanej wyprawki szkolnej znajdziecie na stronie Empik Foto.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy