Wiadomości branżowe

Ericsson przedstawił w Polsce rozwiązanie HSDPA ? przyszłość i rozwój systemu WCDMA.

Technologia HSDPA pozwala na przesyłanie danych z prędkością 14.2 Mb/s - siedmiokrotnie większą niż jest to obecnie możliwe w systemie WCDMA. HSDPA stanowi integralną część standardu WCDMA.Ericsson przedstawił technologię HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), umożliwiającą znacznie szybsze przesyłanie danych niż jest to obecnie możliwe w technologii WCDMA. Podstawową korzyścią z wdrożenia technologii HSDPA jest poprawienie jakości oferowanych usług dla użytkownika końcowego. W praktyce oznacza to krótszy czas przesyłania danych, 14.2 Mb/s wartości szczytowej transmisji, oraz zmniejszony czas opóźnień w interfejsie radiowym. Pierwszym krokiem rozwoju systemu WCDMA jest technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), w której osiągnięto poprawę szybkości transmisji danych w kierunku od stacji bazowej do telefonu mobilnego, czyli tzw. downlink’u.Rozwiązanie HSDPA zostało oparte o koncepcję współdzielonego kanału transmisji, tzw. fat-pipe. Głównym jej założeniem jest dynamiczne dostosowanie się do zmian zachodzących w środowisku radiowym i szybka retransmisja błędnych danych.  Poprawa jakości

Technologia HSDPA pozwala na przesyłanie danych z prędkością 14.2 Mb/s – siedmiokrotnie większą niż jest to obecnie możliwe w systemie WCDMA. HSDPA stanowi integralną część standardu WCDMA.

Ericsson przedstawił technologię HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), umożliwiającą znacznie szybsze przesyłanie danych niż jest to obecnie możliwe w technologii WCDMA.

Podstawową korzyścią z wdrożenia technologii HSDPA jest poprawienie jakości oferowanych usług dla użytkownika końcowego. W praktyce oznacza to krótszy czas przesyłania danych, 14.2 Mb/s wartości szczytowej transmisji, oraz zmniejszony czas opóźnień w interfejsie radiowym.

Pierwszym krokiem rozwoju systemu WCDMA jest technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), w której osiągnięto poprawę szybkości transmisji danych w kierunku od stacji bazowej do telefonu mobilnego, czyli tzw. downlink?u.

Rozwiązanie HSDPA zostało oparte o koncepcję współdzielonego kanału transmisji, tzw. fat-pipe. Głównym jej założeniem jest dynamiczne dostosowanie się do zmian zachodzących w środowisku radiowym i szybka retransmisja błędnych danych.

 

Poprawa jakości transmisji w HSDPA osiągana jest poprzez:

? Zwiększenie maksymalnej szybkości transmisji danych do 14.2 Mb/s

? Zredukowanie opóźnień

? Dwu-trzykrotne zwiększenie pojemności systemu

Wprowadzenie technologii HSDPA pozwoli operatorom na poprawienie jakości dostarczanych usług klientom końcowym. Ulepszona generacja technologii WCDMA zapewni bezprzewodowy szerokopasmowy dostęp do Internetu, Intranetu i sieci korporacyjnych LAN.

 

Dla operatorów główną zaletą HSDPA jest zwiększona pojemność systemu, osiągana poprzez:

? Transmisję kanału współdzielonego – pozwala to na efektywne użycie dostępnych kodów i zasobów mocy w WCDMA

? Wykorzystanie krótszych interwałów transmisyjnych – wpływa na czas odpowiedzi i poprawia śledzenie szybkich zmian parametrów kanału radiowego

? Adaptację łącza – poprawia wykorzystanie kanału i umożliwia stacji bazowej pracę z maksymalną mocą

? Przełączanie kanałowe – zwiększa priorytet użytkowników pracujących w dobrych warunkach propagacji

? Szybką retransmisja i soft-combining – dodatkowo poprawiają pojemność systemu

A to już wiesz?  Nowe kalkulatory w Centrum Oszczędzania

? Modulację 16QAM – umożliwia szybsze transmisje i efektywniejsze wykorzystanie pasma

 

Ericsson przewiduje komercyjne wprowadzenie na rynek technologii HSDPA już w 2005 roku.

 

Dodatkowe informacje:

Prezentacja HSDPA – przyszłość i rozwój WCDMA

Źródło Ericsson Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy