Wiadomości branżowe

Najmłodsi mieszkańcy Piły eksperymentowali na „Planecie Energii”

20 i 21 października przed centrum handlowym Atrium Kasztanowa w Pile zaparkował kosmiczny Energobus, czyli mobilne laboratorium, w którym można dowiedzieć się czym jest i jak powstaje prąd elektryczny oraz jakie są jego źródła. Wizyta ekspertów „Planety Energii” odbyła się w ramach piątej edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy o energii elektrycznej.W ciągu dwóch dni „Planetę Energii” w Pile odwiedziło ponad 1,5 tysiąca dzieci. Najmłodsi bawiąc się i eksperymentując poznawali tajemnice prądu elektrycznego. Dowiedzieli się m.in. czym jest i jak powstaje oraz poznali różne rodzaje elektrowni. Mogli także sami wytworzyć energię elektryczną wykorzystując siłę własnych mięśni. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudził eksperyment związany ze zjawiskiem przewodzenia prądu. Dzięki temu doświadczeniu dzieci poznały różne przewodniki i izolatory.Nauczyciele zgodnie przyznawali, że lekcje prowadzone w takiej formie to doskonały sposób na

20 i 21 października przed centrum handlowym Atrium Kasztanowa w Pile zaparkował kosmiczny Energobus, czyli mobilne laboratorium, w którym można dowiedzieć się czym jest i jak powstaje prąd elektryczny oraz jakie są jego źródła. Wizyta ekspertów ?Planety Energii? odbyła się w ramach piątej edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy o energii elektrycznej.

W ciągu dwóch dni ?Planetę Energii? w Pile odwiedziło ponad 1,5 tysiąca dzieci. Najmłodsi bawiąc się i eksperymentując poznawali tajemnice prądu elektrycznego. Dowiedzieli się m.in. czym jest i jak powstaje oraz poznali różne rodzaje elektrowni. Mogli także sami wytworzyć energię elektryczną wykorzystując siłę własnych mięśni. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudził eksperyment związany ze zjawiskiem przewodzenia prądu. Dzięki temu doświadczeniu dzieci poznały różne przewodniki i izolatory.

Nauczyciele zgodnie przyznawali, że lekcje prowadzone w takiej formie to doskonały sposób na przyswajanie wiedzy, szczególnie tej trudnej. Dodatkowo wyjście poza mury szkoły oraz udział w doświadczeniach i eksperymentach, to dla najmłodszych nie lada atrakcja, zwłaszcza, że najbardziej dociekliwi mogli liczyć na edukacyjne upominki ?Planety Energii?. Poza grupami szkolnymi ?Planetę Energii? odwiedzali również dorośli mieszkańcy Piły wraz z rodzinami. Okazuje się, że mobilne centrum nauki Grupy ENERGA interesuje nie tylko najmłodszych. Informacje na temat prądu elektrycznego, segregowania odpadów i odnawialnych źródeł energii ciekawiły wszystkich, bez względu na wiek.

Udział w konkursie ?Planeta Energii?

Odwiedzający miasteczko poznali zasady konkursu ?Planeta Energii?, w którym nie tylko można zdobyć cenną wiedzę o prądzie, ale i wygrać atrakcyjne nagrody. Energobus to zaledwie zapowiedź głównej wygranej.
?W naszym mobilnym centrum nauki oprócz Energobusu znajdują się jeszcze cztery strefy edukacyjne pełne fascynujących eksperymentów prowadzonych przez pracowników akademickich, kino 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy ? mówi Marta Dankowska z Grupy ENERGA, koordynator programu ?Planeta Energii?.

A to już wiesz?  Wiosenne porządki na Facebooku ? czy jest się czego bać?

Do konkursu może przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej (w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne) oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Sprawozdania z przeprowadzonych zajęć należy złożyć do 13 lutego 2015 roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 13 marca 2015 roku.
W konkursie przyznanych zostanie także pięćdziesiąt wyróżnień, a zaangażowanie nauczycieli i dzieci premiowane będzie specjalnymi certyfikatami i dyplomami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają edukacyjne prezenty.

Więcej informacji na temat programu (w tym regulamin konkursu, scenariusze lekcji, pomoce naukowe w formie elektronicznej oraz wzór sprawozdania) dostępnych jest na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Planeta Energii.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy