Inżynier

Sprzęty AGD zadbają o człowieka – Futurolog o domu przyszłości

Sprzęty AGD zadbają o człowieka – Futurolog o domu przyszłości
Informacja prasowa Warszawa, 8 listopada 2018 Do 2050 roku rozwój technologii przyczyni się do wygodniejszego i zdrowszego stylu życia, a my otoczeni przez inteligentne maszyny

Informacja prasowa
Warszawa, 8 listopada 2018

Do 2050 roku rozwój technologii przyczyni się do wygodniejszego i zdrowszego stylu życia, a my otoczeni przez inteligentne maszyny będziemy mogli cieszyć się każda wolną chwilą. Roboty łącząc się z urządzeniami gospodarstwa domowego będą dbać o wszystkie nasze potrzeby i wykonać większość prac domowych. Jak to możliwe? Podczas targów IFA w Berlinie, Beko we współpracy z futurologiem doktorem Ianem Pearsonem zaprezentowało analizę mówiącą o tym, że nasze życie wkrótce zmieni się nie do poznania, a to wszystko dzięki robotom.
Na wiodących światowych targach elektroniki użytkowej i sprzętu AGD – IFA w Berlinie, Beko wraz z futurologiem dr Ianem Pearsonem przeprowadziło debatę o „Przyszłości urządzeń gospodarstwa domowego w dynamicznie zmieniającym się świecie”. Panel ekspertów miał na celu zgłębienie nowinek technologicznych, czekających nas w niedalekiej przyszłości. Według dr Paersona odległe marzenie o asystentach – robotach i samowystarczalnych urządzeniach może wkrótce stać się rzeczywistością. W miarę rozwoju rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Rreality) i sztucznej inteligencji (Artificial Inteligence), nasz sposób życia ma ulec transformacji.
Technologia sprawia, że nasze życie staje się bogatsze i łatwiejsze, a jej rozwój będzie przyspieszał jeszcze przez długie lata. Pokierowanie technologią we właściwą stronę sprawi, że będziemy mogli lepiej kontrolować nasz czas, a w konsekwencji będziemy mieć również większą kontrolę nad swoim życiem. Pozwoli to nam lepiej koncentrować się na najważniejszych zadaniach – mówi futurolog, dr Ian Pearson
Według uczestników debaty sztuczna inteligencja oraz Internet rzeczy staną się niezbędne w większości gospodarstw domowych. Ich rozwój ma być podstawą do usprawniania codziennych czynności i stopniowego wyłączania czynnika ludzkiego oraz automatyzowania obowiązków domowych. Na taką zmianę gotowe jest również Beko, które nieustannie pracuje nad wprowadzeniem na rynek coraz bardziej inteligentnych sprzętów odpowiadających potrzebom użytkowników, którzy zainteresowani są technologicznymi nowinkami.
Konwergencja technologii i nauki ma bardzo duży wpływ na sektor AGD. Dzięki temu jesteśmy świadkami ekscytujących i radykalnych zmian. W Beko, chcemy umożliwić dostęp do najnowszych innowacji jak najszerszemu gronu użytkowników. Skupiamy się na rodzinach z całego świata, które są nie tylko świadome technologicznie, ale także wysoko cenią zdrowy tryb życia. Naszym celem jest tworzenie produktów, które pomogą odciążyć konsumentów w codziennych obowiązkach i pozwolą im na znalezienie chwili dla siebie. Idealnym przykładem takich rozwiązań jest pralka Beko AquaTechTM, która oferuje inteligentne i szybkie programy oraz do pięćdziesięciu procent szybszy cykl prania. Pralka pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu i przeznaczenie go na czas spędzony w gronie najbliższych – wyjawia Hakan Bulgurlu CEO Arcelink, spółki macierzystej Beko.
Poniżej przedstawiamy podsumowanie pięciu najważniejszych trendów przyszłości opublikowanych w raporcie przygotowanym przez doktora Iana Pearsona. Raport analizuje stale zmieniające się trendy konsumenckie i zmiany technologiczne, które mają wpływ na sposób życia ludzi, oraz przewiduje w jaki sposób technologia zrewolucjonizuje przestrzeń, jaką jest dom w niedalekiej i odległej przyszłości.
1. Roboty w służbie domowej codzienności
Jak przewiduje dr Pearson, do roku 2050 roboty będą wykonywać większość prac domowych. Możemy więc spodziewać się nowego typu opiekunki, lokaja czy też gosposi. Cotygodniowe zakupy spożywcze mogą również stać się reliktem przeszłości. Dzięki inteligentnym lodówkom roboty określą bowiem, jakie zakupy należy zrobić i kiedy jest na to najlepsza pora. Dr Pearson przewiduje również, że roboty będą mogły także automatycznie zamawiać kończące się produkty, umożliwiając gospodarstwom domowym korzystanie ze świeżej i zdrowej diety wolnej od tuczących przekąsek. Posiłki natomiast będą przygotowywane przez skomunikowane ze sobą inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego.
2. Personalizacja domu
Do 2025 roku możemy spodziewać się rozwoju technologii rozszerzonej rzeczywistości, dzięki której każdy domownik będzie mógł korzystać z okularów z funkcją spersonalizowanych nakładek i kreować swoje otoczenie. Naukowiec przewiduje, że okulary te pozwolą nie tylko na wyświetlanie niestandardowego wystroju wnętrza, ale także na wykreowanie pięknych widoków z okna np. bezpośrednio na plażę. Podczas gdy meble i urządzenia będą nadal potrzebne do funkcjonalnego życia, wygląd otoczenia będzie całkowicie zależny od odbiorcy.
3. Nadzór osoby dorosłej
Według doktora Pearsona w niedalekiej przyszłości rodzice będą mogli łatwiej kontrolować to co robią i jedzą ich dzieci. Opakowania żywności i napojów będą pokazywać, ile kalorii spożywają i spalają ich dzieci, jak bardzo poprawia się ich sprawność fizyczna, ile warzyw zjadły i jakich wartości odżywczych im brakuje. Każdy członek rodziny będzie mógł korzystać ze spersonalizowanego menu oraz śledzenia składników odżywczych. Wykorzystanie inteligentnych lodówek i zintegrowanych wysokiej jakości kuchenek pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zaplanować zdrowsze i smaczniejsze posiłki.
4. Zdrowie High Tech
Innowacja w technologii ma również zmienić nasze codzienne nawyki żywieniowe i mieć znaczący wpływ na styl naszego życia. Jak przewiduje doktor Pearson dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom zmianom ulec ma też opieka zdrowotna. Konwergencja przemysłu biotechnologicznego, farmaceutycznego i spożywczego doprowadzi do stworzenia inteligentnej żywności o wyższej wartości odżywczej i lepszym smaku. Nasze zamiłowanie do witamin i suplementów może mieć wpływ na powstanie żywności, która będzie miała długofalowy wpływ na nasze zdrowie. Inteligentne opakowania połączone z aplikacjami będą w stanie dokładnie śledzić to, co jemy i jaki wpływ ma to na naszą dietę oraz informować nas o składnikach odżywczych za pomocą częstych powiadomień. Dzięki nowoczesnej technologii, możliwe będzie również planowanie zdrowych i zrównoważonych posiłków. Mając na uwadze przewidywania futurologa, Beko projektuje swoje urządzenia z myślą o zdrowym odżywianiu. Doskonałym przykładem wykorzystywania nowoczesnych technologii jest proponowany przez markę blender próżniowy zachowujący o 40 % więcej witaminy C. Dodatkowo technologia lodówki EverFresh + ® chroni owoce i warzywa nawet do trzydziestu dni dłużej, minimalizując stres związany z pogarszaniem się jakości jedzenia.
5. Dom dobrze skomunikowany
Wraz z rozwojem technologii, urządzenia gospodarstwa domowego będą mogły wkrótce komunikować się między sobą. Wyrafinowane czujniki, umożliwią pralkom łączenie się z naszym telefonem i zaplanowanie cotygodniowych czynności. Jak przewiduje doktor Pearson, urządzenia gospodarstwa domowego i androidy będą z wyprzedzeniem planować domowe obwiązki. Wiedząc, że treningi piłkarskie dzieci przypadają w niedzielę rano, skomunikowane urządzenia przygotują wyprane stroje sportowe dla najmłodszych, a sprzęt kuchenny zadba o to, aby każdy z domowników dostał spersonalizowany posiłek ułożony idealnie pod wymagania dietetyczne każdego członka rodziny. Indywidualne programy mają być opracowane w ramach uczenia maszynowego, a domowe sprzęty będą rozumiały nasze codzienne potrzeby i nawyki. Takie rozwiązanie pozwoli na lepsze wykorzystanie czasu i zapewni większą swobodę. Będziemy mogli cieszyć się chwilami spędzonymi z najbliższymi lub poświęcić się ukochanemu hobby.

A to już wiesz?  Bateria: towarzyszy nam codziennie, czasami ratuje też życie

Dodatkowe informacje o marce BEKO:
Beko jest marką numer jeden na europejskim rynku artykułów AGD i drugą pod względem wielkości marką AGD w Europie (grudzień 2017 r.). Jest to najszybciej rozwijająca się marka na rynku europejskim od 2000 roku. Produkty marki Beko stały się integralną częścią życia ponad 400 milionów konsumentów w ponad 140 krajach. Beko jest międzynarodową marką sprzętu gospodarstwa domowego firmy Arçelik i globalnym partnerem Premium FC Barcelona.

Dodatkowe informacje o doktorze Ianie Pearsonie:
Dr Ian Pearson jest pełnoetatowym futurologiem śledzącym i prognozującym rozwój w szerokim zakresie technologii, biznesu, społeczeństwa, polityki i środowiska. Jest absolwentem matematyki i fizyki oraz doktorem nauk ścisłych. Pracował dla wielu gałęzi inżynierii, od aeronautyki po cybernetykę, zrównoważony transport aż po kosmetyki elektroniczne. Jego wynalazki (w liczbie ponad 1850) obejmują wiadomości tekstowe i aktywną soczewkę kontaktową. Od 1991 do 2007 roku był pełnoetatowym futurologiem BT, a obecnie prowadzi Futurizon – niewielki instytut futurologiczny. Pisze, wykłada i konsultuje na całym świecie wszystkie aspekty przyszłości opartej na technologii. Jest autorem ośmiu książek i gościem ponad 750 programów telewizyjnych i radiowych. Jest dyplomowanym członkiem British Computer Society oraz członkiem światowej Akademii Sztuki i Nauki oraz World Innovation Foundation.

Oficjalny, kompletny dokument jest dostępny na stronie internetowej Beko.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy