Wiadomości branżowe

Wywiad z kustoszem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN

Atrajcyjne Muzeum - Wiedza i ZabawaWywiad z Piotrem Galickimkustoszem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego Dlaczego, aby oglądać przyrodę, warto odwiedzić Muzeum? Muzeum gromadzi w jednym miejscu to co najciekawsze i ułatwia odbiór wiedzy. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Przed oddaniem nowej ekspozycji dla ogółu zwiedzających, po nowej ekspozycji stałej przeprowadziliśmy kilkadziesiąt grup pilotażowych. W efekcie okazało się, że pomimo nowoczesnych technik zastosowanych na wystawie, takich jak automatyczny system „pilotujący” zwiedzanie, monitory dotykowe, opisy dioram, turystom jest potrzebny przewodnik, który z jednej strony kieruje zwiedzaniem z drugiej - dostarcza niezbędnych informacji. Dzięki elektronicznemu systemowi sterowania dioramami, czyli niszami, w których prezentujemy eksponaty, możemy na wystawę wprowadzać grupy około 15 – 20 osobowe, co zapewnia komfortowe zwiedzanie i dobrą dostępność do ekspozycji. Zwiedzającym Muzeum turystom towarzyszą efekty audiowizualne, są to m.in. odgłosy lasu – czyli śpiewy ptaków oraz efekty świetlne imitujące np.: wodę płynącą w łęgu. Grupy

Atrajcyjne Muzeum – Wiedza i Zabawa

Wywiad z Piotrem Galickim

kustoszem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego

 

Dlaczego, aby oglądać przyrodę, warto odwiedzić Muzeum?

Muzeum gromadzi w jednym miejscu to co najciekawsze i ułatwia odbiór wiedzy. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Przed oddaniem nowej ekspozycji dla ogółu zwiedzających, po nowej ekspozycji stałej przeprowadziliśmy kilkadziesiąt grup pilotażowych. W efekcie okazało się, że pomimo nowoczesnych technik zastosowanych na wystawie, takich jak automatyczny system ?pilotujący? zwiedzanie, monitory dotykowe, opisy dioram, turystom jest potrzebny przewodnik, który z jednej strony kieruje zwiedzaniem z drugiej – dostarcza niezbędnych informacji. Dzięki elektronicznemu systemowi sterowania dioramami, czyli niszami, w których prezentujemy eksponaty, możemy na wystawę wprowadzać grupy około 15 ? 20 osobowe, co zapewnia komfortowe zwiedzanie i dobrą dostępność do ekspozycji. Zwiedzającym Muzeum turystom towarzyszą efekty audiowizualne, są to m.in. odgłosy lasu ? czyli śpiewy ptaków oraz efekty świetlne imitujące np.: wodę płynącą w łęgu. Grupy wpuszczane są na wystawę stałą w odstępach około 15 minut, a zwiedzanie ekspozycji odbywa się w ciągu 65 minut. Oprócz wystawy stałej turyści mogą zwiedzić wystawy czasowe i wejść na wieżę widokową.

 

Dioramy wydają się być główną atrakcją Muzeum.

Tak. Nasza ekspozycja jest dość nietypowa jak na muzeum przyrodnicze ? w Polsce jest to prawdopodobnie jedna z najnowocześniejszych ekspozycji tego typu. Zwierząt nie prezentujemy w gablotach, ani na podestach, tak jak to miało miejsce wcześniej i jak ma to miejsce w wielu innych muzeach. Prezentujemy eksponaty w niszach, czyli tzw. dioramach, pozwalających na uzyskanie trójwymiarowości. Dioramy zaaranżowane są tak, aby przedstawiały naturalne środowisko zwierząt. Mają one tło, które na parterze stanowią wielkoformatowe, podświetlane od tyłu fotografie, przedstawiające określone zbiorowiska leśne, na piętrze są to wielkoformatowe fotografie i malowidła hiperrealistyczne.

A to już wiesz?  Przybywa inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne. System elektroenergetyczny czekają wyzwania związane z regulacją mocy

 

Co dokładnie można obejrzeć?

W Muzeum prezentujemy przyrodę Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej, oraz historię i kulturę tych ziem. Z historycznych i kulturowych aspektów na stałej wystawie prezentujemy działalność człowieka w Puszczy Białowieskiej. Mamy tu wczesnośredniowieczny kurhan z pochówkiem szkieletowym, puszczańskie bartnictwo, sianożęcia, które miały miejsce w dolinach rzek puszczańskich i na leśnych polanach, oraz przetwórstwo drewna i historię kolejek wąskotorowych w Puszczy. Część przyrodnicza jest poświęcona zbiorowiskom roślinnym i faunie Puszczy Białowieskiej. Na parterze prezentujemy pięć zbiorowisk roślinnych najbardziej charakterystycznych dla puszczy: ols, łęg, świerczynę borealną na torfie, grąd i bór. Poza składem roślinnym i strukturą tych zbiorowisk można obejrzeć występujące w nich gatunki zwierząt. Piętro to królestwo fauny. Tu prezentujemy bezkręgowce roślinożerne i drapieżne ? są to modele poszczególnych gatunków w dużym powiększeniu. Na piętrze możemy ponadto zobaczyć ssaki roślinożerne i drapieżne, np.: scenę z polowania wilków, ptaki drapieżne, możemy ?wejść? do rzeki, którą obejrzymy latem i w scenerii zimowej, w jednej z dioram przedstawiliśmy proces rozkładu drewna – bardzo ważny element życia ekosystemów Puszczy Białowieskiej i już wcześniej wspominaną działalność człowieka.

 

A z którego z eksponatów jest Pan szczególnie dumny?

Jest wiele ciekawych eksponatów. Warto zwrócić uwagę na nietypowe okazy, które prezentujemy na ekspozycji. Jest to dzik karzeł, pozyskany z Puszczy Białowieskiej. Mamy też np. wiewiórkę albinosa ? również rzadkość. Wiele eksponatów stanowi wartość dokumentacyjną, są to np. osobniki gatunków, które nie występują już w całej puszczy, bądź w naszej polskiej części puszczy. Są to m.in. orzeł przedni i orlik grubodzioby. Mamy na ekspozycji głuszce, które zarówno w polskiej jak i białoruskiej części puszczy są bardzo rzadkie. Na pewno też warto zwrócić uwagę na kolekcje batalionów. Ta muzealna kolekcja jest trzecią co do wielkości kolekcją tego typu w Polsce. Oczywiście na ekspozycji stałej pokazujemy tylko kilka batalionów. Planujemy pokazanie pozostałych eksponatów w inny sposób ? może w gablotach ustawionych w holu Muzeum?

A to już wiesz?  ZyXEL organizuje cykl bezpłatnych webinariów poświęconych nowej serii ZyWALL/USG

 

Iloma w sumie eksponatami może pochwalić się Muzeum?

Mamy ponad siedem tysięcy eksponatów, przy czym większość stanowią bezkręgowce z Puszczy Białowieskiej, głównie motyle i chrząszcze, w gablotach. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli gromadzić nowe eksponaty i prezentować je na zasadzie wystaw czasowych. Duża część naszych zbiorów to spreparowane ssaki i ptaki pochodzące z okresu międzywojennego, które poza wartością przyrodniczą i edukacyjną mają także wartość historyczną.

 

W Muzeum można też obejrzeć piękną kolekcję żubrów ? czy to nowe nabytki?

Te żubry, które prezentujemy na ekspozycji stałej są nowe. Tylko jeden cielak jest eksponatem starszym. Mamy jednak w swoich zbiorach wypożyczone z PAN dwa żubry spreparowane w 1831 roku, które nie są obecnie prezentowane. Oprócz żubrów z tej samej placówki wypożyczony jest eksponat łosia pochodzący z 1854 roku.

 

Jak na co dzień trzeba dbać o spreparowane zwierzęta, które znajdują się w zbiorach Muzeum?

Spreparowane ptaki, ssaki, owady wymagają pielęgnacji, ale nie codziennej. Wystarczy raz na jakiś czas przeczyszczenie pędzlem lub szczoteczką i uczesanie włosów, zabezpieczenie skór przed insektami. Utrapieniem wszystkich muzealników są mole. Ten problem dotyka głównie spreparowane ssaki. Okazy przechowywane w gablotach np.: motyle muszą być również, co jakiś czas odkażane środkami chemicznymi w celu zatrucia szkodników, które je zjadają. Czy to ptak, ssak, czy owad mimo, że spreparowany nadal stanowi organiczną pożywkę dla innych organizmów i przed nimi musimy eksponaty zabezpieczać.

 

————————————————-

Białowieski Park Narodowy ? najstarszy park narodowy w Polsce, jego początki sięgają 1921 r., kiedy to utworzono Leśnictwo ?Rezerwat?. Obejmuje część Puszczy Białowieskiej z drzewostanem pierwotnym. Charakteryzuje się bogatą fauną (żubr, łoś, ryś, gronostaj, jeleń, orzeł bielik). Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym kompleksem lasu nizinnego. Jego perłą jest Obszar Ochrony Ścisłej BPN, gdzie od tysięcy lat nieprzerwanie przebiegają procesy naturalne, niezakłócone ingerencją człowieka. Rangę Białowieskiego Parku Narodowego podkreśla uznanie go przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, wpisanie na listę Dziedzictwa Światowego, a w ostatnim czasie przyznanie Dyplomu Europy.

A to już wiesz?  Sztandar na Forum

Bank Polska Kasa Opieki SA jest największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kapitałów własnych i drugą co do wielkości firmą notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ma drugą w Polsce sieć oddziałów i bankomatów: 794 oddziały, 1182 bankomaty własne i 450 Euronetu. Pekao SA jest liderem w dziedzinie obsługi rachunków bankowych przez internet ? 1 milion klientów ma do nich dostęp za pośrednictwem usługi Pekao24. Jeszcze w tym roku taką możliwość uzyskają wszyscy posiadacze Eurokont ? 2  mln 100 tys. osób.

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy