Wiadomości branżowe

ENERGA podtrzymuje polską tradycję na Litwie

Blisko 20 tys. zł. przekazał Koncern Energetyczny ENERGA na sztandar i stroje ludowe dla polskiej szkoły w Wilnie. Tym samym spółka pozytywnie odpowiedziała na apel Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność", który szukał patronów tej szlachetnej idei.  W Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wilnie uczy się 800 dzieci polskiego pochodzenia. Uczniowie i ich nauczyciele doskonale mówią po polsku. Placówka stara się również podtrzymywać polskie tradycje i zwyczaje, umacniać tożsamość kulturową oraz zacieśniać więzy z krajem przodków. Celowi temu służy wiele inicjatyw podejmowanych przez szkołę, częste wizyty w Polsce czy utworzenie szkolnego zespołu pieśni i tańca. Jednak największym marzeniem szkolnej społeczności jest własny sztandar. - Dyrektor szkoły pani Janina Wysocka powiedziała mi o tym, kiedy spotkaliśmy się podczas wizyty grupy dzieci z Wilna w Polsce.  Pani dyrektor chciałaby przenieść polską tradycję sztandarów szkolnych na Litwę, do polskiej szkoły - opowiada Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, który podjął się zadania

Blisko 20 tys. zł. przekazał Koncern Energetyczny ENERGA na sztandar i stroje ludowe dla polskiej szkoły w Wilnie. Tym samym spółka pozytywnie odpowiedziała na apel Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność", który szukał patronów tej szlachetnej idei. 

W Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Wilnie uczy się 800 dzieci polskiego pochodzenia. Uczniowie i ich nauczyciele doskonale mówią po polsku. Placówka stara się również podtrzymywać polskie tradycje i zwyczaje, umacniać tożsamość kulturową oraz zacieśniać więzy z krajem przodków. Celowi temu służy wiele inicjatyw podejmowanych przez szkołę, częste wizyty w Polsce czy utworzenie szkolnego zespołu pieśni i tańca.

Jednak największym marzeniem szkolnej społeczności jest własny sztandar. – Dyrektor szkoły pani Janina Wysocka powiedziała mi o tym, kiedy spotkaliśmy się podczas wizyty grupy dzieci z Wilna w Polsce.  Pani dyrektor chciałaby przenieść polską tradycję sztandarów szkolnych na Litwę, do polskiej szkoły – opowiada Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, który podjął się zadania pozyskania od sponsorów 50 tysięcy złotych na sztandar i stroje ludowe. W tym celu zwrócił się do  kilkunastu przedsiębiorstw z branży górniczej i energetycznej.

ENERGA jako jedna z pierwszych odpowiedziała na apel. – Mamy już kilku innych fundatorów, ale ENERGA jest największym z nich – dodaje przewodniczący Grajcarek.

Uroczystość przekazania sztandaru i 30 strojów ludowych odbędzie się 18 maja, w dniu urodzin Jana Pawła II.  Do Wilna, oprócz przedstawicieli darczyńców,  pojedzie delegacja polskich parlamentarzystów z marszałkiem Senatu na czele. Będą też obecni posłowie reprezentujący mniejszość polską w litewskim parlamencie. 

Każdy ze sponsorów wbije  w drzewiec sztandaru gwóźdź z nazwą reprezentowanej przez siebie firmy. W imieniu Koncernu Energetycznego ENERGA zrobi to prezes zarządu Barbara Klimiuk.

<

p align=”center” >***

Koncern Energetyczny ENERGA SA (www.energa.pl) – to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej. ENERGA aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, wspierając kulturę, naukę, edukację, sport drużynowy, wyczynowy i młodzieżowy oraz organizacje pozarządowe i charytatywne. Poprzez te działania Koncern wspiera budowanie pozytywnego klimatu społecznego, który wyzwala dobrą energię do pracy i współpracy.

A to już wiesz?  Bezpłatne szkolenie "Trening Mistrzów" już 21 lipca w Kraśniku

Źródło Grupa ENERGA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy