Wiadomości branżowe

Internet w każdej klasie – pilotaż technologii PLC

 Podsumowanie pilotażu Interkl@sy oraz Ascom 10 stycznia 2003 roku o godz. 11.00 w Gimnazjum Nr 1 w Józefowie pod Warszawą (ul. Leśna 39) odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie pilotażu technologii PLC w szkołach „Internet w każdej klasie.”Pilotaż technologii PLC przeprowadzony został w trzech szkołach – w Józefowie, Bielsku-Białej oraz Pruszczu Gdańskim. Jest to wspólne przedsięwzięcie Interkl@sy, firmy Ascom (urządzenia rozprowadzające sygnał Internetu po sieci elektrycznej) oraz AVC (projektory multimedialne) i Matic (notebooki). Dzięki projektowi w każdym pomieszczeniu szkoły, w którym jest gniazdko elektryczne można korzystać z Internetu.Na początku w szkołach  zainstalowano urządzenia pozwalające na połączenie  z Internetem wszędzie tam, gdzie jest gniazdko elektryczne. Przenośny komputer (Matic) oraz projektor (AVC) zainstalowano na wózku, który w miarę potrzeb może jeździć z klasy do klasy. W ten sposób w każdym pomieszczeniu szkoły, w którym jest gniazdko elektryczne można korzystać z Internetu – nawet w piwnicy czy na stołówce!10 stycznia odbędzie się

 Podsumowanie pilotażu Interkl@sy oraz Ascom

10 stycznia 2003 roku o godz. 11.00 w Gimnazjum Nr 1 w Józefowie pod Warszawą (ul. Leśna 39) odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie pilotażu technologii PLC w szkołach „Internet w każdej klasie.”

Pilotaż technologii PLC przeprowadzony został w trzech szkołach – w Józefowie, Bielsku-Białej oraz Pruszczu Gdańskim. Jest to wspólne przedsięwzięcie Interkl@sy, firmy Ascom (urządzenia rozprowadzające sygnał Internetu po sieci elektrycznej) oraz AVC (projektory multimedialne) i Matic (notebooki). Dzięki projektowi w każdym pomieszczeniu szkoły, w którym jest gniazdko elektryczne można korzystać z Internetu.

Na początku w szkołach  zainstalowano urządzenia pozwalające na połączenie  z Internetem wszędzie tam, gdzie jest gniazdko elektryczne. Przenośny komputer (Matic) oraz projektor (AVC) zainstalowano na wózku, który w miarę potrzeb może jeździć z klasy do klasy. W ten sposób w każdym pomieszczeniu szkoły, w którym jest gniazdko elektryczne można korzystać z Internetu – nawet w piwnicy czy na stołówce!

10 stycznia odbędzie się uroczystość podsumowująca trzymiesięczny pilotaż.          W podsumowaniu wezmą udział przedstawiciele Ministra Edukacji, Ministra Infrastruktury, Ministra Skarbu oraz delegacje nauczycieli, dyrektorzy i władze oświatowe trzech miejscowości, w których prowadzony był projekt. Organizatorzy spodziewają się opinii Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty dotyczącej zastosowania technologii PLC w szkołach. Przedstawiona zostanie także opinia Instytutu Medycyny Pracy.

Z pomocą technologii PLC możliwe jest przesyłanie danych do każdej sali lekcyjnej. Otwiera to przed nauczycielami całkiem nowe możliwości nowoczesnego nauczania z zastosowaniem multimedialnej techniki komputerowej oraz szerokopasmowej transmisji danych. Wspomagani przez urządzenia umożliwiające przekazanie treści multimedialnych oraz technologię łatwego dostępu do sieci transmisji danych mogą znacznie bardziej niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod zainteresować uczniów tematem zajęć. Wyszukując i demonstrując zasoby zawarte np. w Internecie wprowadzają wychowanków w  obecną rzeczywistość, w której dostęp do informacji staje się kluczowym elementem życia codziennego i pracy zawodowej.

A to już wiesz?  Halodzwonki4Fun

W ciągu 8 tygodni pilotażu oceniana była m.in. przydatność technologii multimedialnych wspomaganych szerokopasmową transmisją danych przez PLC w zastosowaniach dydaktycznych.

Program Interkl@sa powstał, aby przygotować młode pokolenie Polaków do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Projekt uzyskał poparcie Ministerstwa Edukacji, organizacji rządowych i pozarządowych – wszystkich opcji politycznych, a jego patronami zostały: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio, oraz Gazeta Wyborcza. Interkl@sa pomaga między innymi w wyposażeniu szkół w sprzęt komputerowy, ułatwia szkołom dostęp do Internetu, organizuje szkolenia dla nauczycieli oraz stymuluje tworzenie zasobów edukacyjnych w Sieci, czemu służy powołany do życia w ramach programu Interkl@sa projekt Polskiego Portalu Edukacyjnego www.interklasa.pl. Interkl@sa promuje także szkoły najlepiej przygotowujące uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, przyznając prestiżowe wyróżnienia Znak Jakości Interkl@sa. Znak Jakości Interkl@sa potwierdza, że szkoła stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa informacyjnego. Co roku organizowane są Spotkania Partnerów Interkl@sy  – Patronat nad   uroczystością objął na znak poparcia dla inicjatyw programu Interkl@sa Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.

Źródło Fundacja – Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy