Wiadomości branżowe

?Wszystko Gra? w Koperniku

Jak wygląda muzyka? Czy fala dźwiękowa łaskocze? Ile tonów kryje w sobie łazienkowy kafel? „Wszystko Gra” - interaktywna wystawa czasowa Centrum Nauki Kopernik pozwala się o tym przekonać. Zapraszamy w niezwykłą podróż przez krainę dźwięków, a także wyjątkową inaugurację wystawy, podczas której odbędzie się koncert na tabletach marki Samsung.Nowa ekspozycja Kopernika pokazuje, że muzykę można znaleźć wszędzie. W podmuchu powietrza, kawałku drewna, metalowej rurze. W przedmiotach, których używamy na co dzień – patyczku do lodów, słomce, krajalnicy do jajek. Również my sami stanowimy swoiste instrumenty muzyczne – odkrywamy to wsłuchując się w rytm serca lub po prostu uderzając dłonią o dłoń. Niekiedy muzyka rozbrzmiewa sama z siebie, częściej jednak musimy aktywnie wydobyć ją z ukrycia. Gorąco do tego zachęcamy! Stukając, pukając, dmuchając i trącając, znajdźmy dźwięki w eksponatach i ułóżmy z nich melodie.Nie ma czego się wstydzić - grać i śpiewać naprawdę mogą wszyscy. Wbrew potocznemu myśleniu, zdolności muzyczne nie są przekazywane genetycznie. Przy odrobinie

Jak wygląda muzyka? Czy fala dźwiękowa łaskocze? Ile tonów kryje w sobie łazienkowy kafel? ?Wszystko Gra? – interaktywna wystawa czasowa Centrum Nauki Kopernik pozwala się o tym przekonać. Zapraszamy w niezwykłą podróż przez krainę dźwięków, a także wyjątkową inaugurację wystawy, podczas której odbędzie się koncert na tabletach marki Samsung.

<

p>Nowa ekspozycja Kopernika pokazuje, że muzykę można znaleźć wszędzie. W podmuchu powietrza, kawałku drewna, metalowej rurze. W przedmiotach, których używamy na co dzień ? patyczku do lodów, słomce, krajalnicy do jajek. Również my sami stanowimy swoiste instrumenty muzyczne ? odkrywamy to wsłuchując się w rytm serca lub po prostu uderzając dłonią o dłoń. Niekiedy muzyka rozbrzmiewa sama z siebie, częściej jednak musimy aktywnie wydobyć ją z ukrycia. Gorąco do tego zachęcamy! Stukając, pukając, dmuchając i trącając, znajdźmy dźwięki w eksponatach i ułóżmy z nich melodie.

Nie ma czego się wstydzić – grać i śpiewać naprawdę mogą wszyscy. Wbrew potocznemu myśleniu, zdolności muzyczne nie są przekazywane genetycznie. Przy odrobinie chęci i systematyczności, można je wykształcić i rozwinąć u każdego. Warto, bo  osoby muzykalne łatwiej nawiązują kontakt z otoczeniem, są śmielsze w kontaktach społecznych, potrafią precyzyjniej się wypowiadać. Przecież od zarania dziejów muzyka kształtuje relacje międzyludzkie – jest formą komunikacji, tworzy tożsamość grupową, pozwala wyrażać emocje. Umuzykalnienie pomaga także rozwijać inne umiejętności ? ułatwia uczenie się języków obcych, fizyki i matematyki. Obcowanie z dźwiękami ma same atuty. A ponad wszystko ? to takie przyjemne! Nie bójmy się więc próbować. Pierwsze kroki ku pokonaniu tremy można postawić właśnie w Koperniku.

Ekspozycja ?Wszystko gra? jest dostępna od 2 października 2012 r. do 17 marca 2013 r, wraz z wystawami stałymi  Centrum Nauki Kopernik. Do wstępu na nią upoważnia standardowy bilet do Kopernika. Inauguracji wystawy towarzyszy dzień otwarty w Koperniku, podczas którego odbędzie się niezwykły koncert na tabletach. Profesjonalni muzycy zagrają na tabletach firmy Samsung, pokazując jak można wykorzystywać nowoczesne technologie w muzyce.

A to już wiesz?  Słaby dostęp do finansowania polskich start-upów. Powodem błędy po stronie pomysłodawców, biurokracja, ale też ostrożność inwestorów

MUZYKA NA KILKANAŚCIE SPOSOBÓW

?Wszystko gra? to 19 eksponatów ? nietypowych instrumentów, pozwalających prowadzić zaskakujące muzyczne doświadczenia. Ich twórcą jest Michael Bradke niemiecki muzyk i edukator, który od 20 lat konstruuje instalacje dźwiękowe.

Odpukaj w niemalowane

Zwykły kawałek drewna to jeden z najstarszych instrumentów na świecie. Prawdopodobnie pierwszy, na jakim kiedykolwiek grał człowiek. Sprawdzimy, jakie dźwięki wydają belki o różnej długości i średnicy.

Butelkopian

Uderzając pałeczką w butelki zauważamy, że wysokość dźwięku zależy od wielkości butelki i ilości nalanej do niej wody.

Ksylofon

Na gigantycznym, drewnianym ksylofonie może grać jednocześnie cała grupa osób. Jak dobrać dźwięki? Zależą one  od długości deseczek.

Wielki dzwon rurowy

Dotknięcie długiej, metalowej rury wywołuje łaskotki. Wszystkiemu winne są drgania, wyczuwalne w różny sposób różnych jej punktach.

Litofon

Grając na pozornie identycznych wapiennych płytkach uzyskujemy różne brzmienia. Tajemnica tkwi w różnicach w ich grubości.

Porównywarka dzwonków

Metalowe rurki wydają odmienne dźwięki w zależności od długości.

Fala stojąca

Zmieniając napięcie długiej liny możemy na własne oczy zobaczyć falę stojącą.

Chodzony

Chodząc po ogromnej strunie odtwarzamy grę na gitarze w makroskali. Nasze stopy wykonują tę samą czynność, która podczas zwyczajnej gry należy do palców dłoni.

Waga strunowa

Efektowna instalacja pozwala nam zagrać na jednej strunie balansując całym ciałem.

Butelkowy gwizdek

Potężna turbodmuchawa umożliwia wydobycie  dźwięku ze zwykłych, plastikowych butelek.

Rurofon

Dzięki metrom pozwijanej rury możemy sprawdzić, czy nasz głos nie zgubi się na zakrętach.

Syreny

Siłą mięśni i płuc próbujemy uruchomić syrenę alarmową.

Klepane organy

Zakręcone rury i letnie klapki wystarczą, by skomponować piosenkę. Wystarczy odpowiednio uderzać.

Uderz w stół

Zestaw instrumentów perkusyjnych pozwala grać elektryzujące solówki oraz utwory zespołowe.

Muzyczne cudeńka

Pozwalają usłyszeć przedmioty na co dzień milczące, takie jak patyczek do lodów czy krajalnica do jajek

A to już wiesz?  Marek Kamiński stworzył aplikację do budowania odporności psychicznej. Narzędzie pomoże też wzmacniać kompetencje potrzebne do osiągania celów

Ksylofon z samplerem

Uderzając w niby zwykłe cymbały, słyszymy zestaw sampli. Jeszcze nigdy komponowanie nie było tak łatwe.

Czujny stół

Wystarczy czujnik ruchu i kilka ruchów ręką, by wyczarować muzykę z akcesoriów pozornie milczących.

Transformator głosu

Wiemy, jak brzmi nasz własny głos. Co się jednak stanie, gdy przefiltruje go specjalny transformator? Zabrzmimy jak robot, mysz czy potwór.

Ucho

Przestrzenny model ludzkiego ucha w makroskali pozwala zajrzeć tam, gdzie na co dzień wzrok nie sięga.

Wystawie ?Wszystko Gra? towarzyszy specjalna ścieżka zwiedzania pozostałych galerii Kopernika, licząca 17 przystanków. Podążając nią dowiemy się m.in. skąd bierze się dźwięk na płycie winylowej, czy gra na laserowym instrumencie jest bezpieczna oraz dlaczego słyszymy siebie inaczej, niż słyszą nas nasi rozmówcy.

DZIEŃ MUZYKI W KOPERNIKU

2 października muzyka wypełni każdy zakątek Centrum Nauki Kopernik. Na specjalnych lotnych stanowiskach będzie można samodzielnie tworzyć oryginalne instrumenty grzechoczące, a na scenie zagoszczą dźwięczne pokazy:

  • pierwszy oficjalny występ chóru  Kopernika

Nasi pracownicy pokażą, że śpiewać (i to pięknie) naprawdę każdy może ? niezależnie od wieku i doświadczenia.

  • koncert na tabletach

Profesjonalni muzycy zagrają na tabletach firmy Samsung. Dowiodą, że nowoczesne technologie mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne instrumenty.

  • bębny i misy

Brzmią cicho, kameralnie, ale jakże efektownie. Przekonamy się, że dawne techniki muzyczne wciąż są atrakcyjne dla ucha.

  • magiczna deseczka

Technologiczny muzyczny bestseler Kopernika tym razem zagości na scenie. Sprawdzimy, jak wiele osób może zagrać na jednej desce.

W otwarcie tej niezwykłej wystawy zaangażowała się firma Samsung ? sponsor strategiczny Centrum Nauki Kopernik. Samsung popiera inicjatywy, przyczyniające się do popularyzowania nauki przy użyciu atrakcyjnych metod i wykorzystaniu nowych technologii, wspierając Centrum Nauki Kopernik nieprzerwanie od chwili jego powstania w listopadzie 2010 roku.

A to już wiesz?  Rafinerie szykują się na ekologiczną rewolucję. Do użycia wracają technologie nierozwijane przez ostatnich 20 lat

Źródło Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy