Inżynier

W Europie ubywa domen z rozszerzeniem .EU

W Europie ubywa domen z rozszerzeniem .EU
Informacja prasowa 26/06/2019 Brexit i troska o bezpieczeństwo spowodowało skurczenie liczby domen europejskich W minionym roku liczba domen z rozszerzeniem .EU skurczyła się o ponad

Informacja prasowa
26/06/2019

Brexit i troska o bezpieczeństwo spowodowało skurczenie liczby domen europejskich

W minionym roku liczba domen z rozszerzeniem .EU skurczyła się o ponad 130 tys. w porównaniu do 2017 roku. Również w Polsce liczba zarejestrowanych domen .EU zmniejszyła się, choć w minimalnym stopniu (o 1.2 proc.). Wzrosty zanotowano tylko w 5 krajach: Irlandii, Norwegii, Portugali, Rumunii oraz na Cyprze – wynika z niedawno opublikowanego raportu organizacji EURid, który zarządza europejską domeną.

Według danych EURid, liczba wszystkich zarejestrowanych domen .EU w minionym roku wyniosła 3 684 750 i była niższa o 130 305 niż rok wcześniej. Jednocześnie była to najniższa wartość od 2011 roku, kiedy to łącznie było zarejestrowanych 3 514 446 domen .EU. Najwyższym wzrostem liczby zarejestrowanych domen europejskich może pochwalić się Cypr (o 46 proc.), Portugalia (35,6 proc.) oraz Rumunia (o 34 proc.). Nieco niższe wzrosty odnotowano w Irlandii (25,9 proc. ) i Norwegii (23,5 proc.).

„W Polsce na koniec 2018 roku było zarejestrowanych 266 571 domen .EU. Liczba ta stawia Polskę na piątym miejscu pośród krajów z największą liczbą rejestracji. W zestawieniu przewodzą Niemcy, Holandia, Francja i Włochy. W porównaniu do 2017, Polska zanotowała wzrost o jedną pozycję wyprzedzając Wielką Brytanię” – mówi Elżbieta Kornaś, Brand Director w serwisie Domeny.pl, która specjalizuje się w umożliwianiu użytkownikom rejestracji nietypowych domen z całego świata.

Jak zauważa przedstawicielka Domeny.pl, to właśnie spadek o prawie 25 proc. liczby zarejestrowanych domen .EU w Wielkiej Brytanii – w związku z zamieszeniem związanym z Brexitem – w największym stopniu przyczynił do ograniczenia łącznej liczby domen europejskich. Drugą istotną przyczyną, na którą wskazuje sam EURid, były działania organizacji podejmowane „w celu zbudowania godnej zaufania i bezpiecznej przestrzeni domen .EU”. W wyniku tych działań w drugiej połowie 2018 roku zawieszono ponad 35 000 domen .EU.
„Działania EURid na rzecz zwiększania bezpieczeństwa są godne pochwały, nawet jeśli odbija się to na ogólnej liczbie rejestracji. O skuteczności tych działań świadczą chociażby dane mówiące o coraz większej liczbie domen .EU wykorzystujących zabezpieczenie DNSSEC, które chroni przed wykorzystaniem domeny do przekierowania na fałszywą witrynę – np. banku lub sklepu internetowego – wyłudzającą hasła i dane kart płatniczych. W minionym roku liczba domen .EU wykorzystujących to zabezpieczenie wzrosła o 15 proc. do 513 234 ” – podkreśla ekspertka Domeny.pl.

A to już wiesz?  JUŻ OD LUTEGO WCHODZI W ŻYCIE MAŁY ZUS PLUS

Dodatkowe informacje
EURid jest organizacją non-profit wyznaczoną przez Komisję Europejską do zawiadywania rejestracjami domeny .EU w internecie. EURid współpracuje z ponad 850 akredytowanymi rejestratorami obsługując swoich klientów w 23 oficjalnych językach Unii. Biuro główne firmy znajduje się w Brukseli (Belgia), EURid posiada także biura regionalne w Pizie (Włochy), Pradze (Czechy) oraz w Sztokholmie (Szwecja). Więcej informacji na temat tej organizacji jest dostępne na stronie www.eurid.eu.

Domeny.pl to firma specjalizująca się w rejestracji domen z całego świata (ponad 1000 rozszerzeń). Drugi obszar specjalizacji firmy to certyfikaty SSL, których firma ma ponad 100 do wyboru (od 10 wystawców). Ofertę firmy wyróżniają konkurencyjne ceny, a także wysoki standard usług. Domeny.pl jest cześć grupy H88, jednej z największych i najszybciej rozwijających się firm webhostingowych w Polsce. Głównym celem grupy H88 jest oferowanie produktów i usług, które pomagają osiągnąć sukces w internecie. H88 realizuje ten cel przez swoje wyspecjalizowane marki, do których należą – oprócz Domeny.pl – także m.in. Hekko.pl, Linuxpl.com czy Kei.pl. Z usług H88 korzysta około 230 tys. klientów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy