Inżynier

ZNAMY JUŻ ZWYCIĘZCÓW KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY!

ZNAMY JUŻ ZWYCIĘZCÓW KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY!
ZNAMY JUŻ ZWYCIĘZCÓW KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY! Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią

ZNAMY JUŻ ZWYCIĘZCÓW KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY!

Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną, wygrali VI. edycję Konkursu Naukowego E(x)plory oraz zajęli pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra. Otrzymali stypendium naukowe i pojadą na światowy konkurs Intel ISEF w USA. Drugie miejsce w konkursie zajął Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie, a trzecie duet – Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki z VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie.

Konkurs Naukowy E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 projektów całej Polski, a autorzy 140 najlepszych projektów zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbyły się w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Toruniu i Podzamczu k/Kielc. W finale udział wzięły 33 projekty. Laureatów wybrało jury złożone z 20 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

Pierwsze miejsce otrzymał projekt Jakuba Jędrzejewskiego i Michała Zwierza z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pt. Microwave Resonant Cavity Thruster (MRCT), silnik mikrofalowy. Projekt polega na zbudowaniu silnika mikrofalowego podobnego do silnika EmDrive autorstwa Rogera Shawyera. Jest to innowacyjny silnik, który może działać w próżni. Zasilany jest wyłącznie energią elektryczną. Głównym elementem silnika jest wnęka rezonansowa o kształcie ściętego stożka wykonanego z blachy aluminiowej, do której są doprowadzane mikrofale. Charakteryzuje się ona wysoką dobrocią, jej wymiary są zaprojektowane tak, aby zapewnić rezonans. Silnik będzie wytwarzał ciąg rzędu kilkuset miliniutonów (mN), co na Ziemi nie jest znaczącą wartością, jednak w przestrzeni kosmicznej może być z powodzeniem wykorzystywany do korygowania toru ruchu satelitów. Opiekunem naukowym Jakuba i Michała jest dr Paweł Sobczak.

A to już wiesz?  Nowe regulaminy portali społecznościowych

„Projekty, które tworzymy są od początku do końca są naszymi autorskimi pomysłami.” – mówi Michał Zwierz, współtwórca zwycięskiego projektu. Naszym wspólnym marzeniem jest kształtowanie otoczenia, w którym żyjemy, dlatego chcemy, aby nasze projekty miały zastosowanie w praktyce.” – dodaje Jakub Jędrzejewski, tegoroczny laureat.

Nagrodą dla zwycięzców jest stypendium naukowe w wysokości 10.000 zł oraz udział
w skupiającym co roku ponad półtora tysiąca uczestników konkursie Intel ISEF w USA. Jakub
i Michał zajęli również pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra.

„W tym roku po raz drugi finałowi Konkursu Naukowego E(x)plory towarzyszył internetowy plebiscyt Innowator Jutra, którego celem jest wyłonienie najciekawszej osobowości naukowej młodego pokolenia.” – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. „Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów.” – dodaje. Michał Zwierz i Jakub Jędrzejewski w nagrodę wezmą udział w konferencji Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie.

Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie wróci z Gdyni z drugą nagrodą – stypendium naukowym w wysokości 7.000 zł. Jego zwycięski projekt to Pearfect – interpretowany język programowania na platformy Windows, Linux i macOS. Jego założeniem jest stworzenie prostego języka programowania wspierającego nowoczesne paradygmaty. Język spełnia założenie kompletności Turinga, a jego wydajność jest porównywalna do wydajności najpopularniejszych interpretowanych języków programowania.

Projekt Oliwi Krzemień i Bartosza Biesiadeckiego z VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie pt. Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt zajął trzecie miejsce w konkursie. Zostali oni nagrodzeni stypendium naukowym w wysokości 5.000 zł. „W naszym projekcie proponujemy zastosowanie płynu testowego, który wykrywa nadmiar leukocytów w moczu u dzieci i niemowląt. Umożliwia to wykonanie wstępnego badania moczu w każdych warunkach, bez konieczności odsyłania próbki moczu do laboratorium.” – mówi Oliwia Krzemień, współautorka projektu.

A to już wiesz?  Satelitarna rewolucja w rolnictwie

Krajowy Finał Konkursu był jednym z elementów Gdynia E(x)plory Week – czterodniowego święta nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki.

W ramach Gdynia E(x)plory Week oprócz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory odbył się także VI Kongres E(x)plory Innowacje oraz Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu było „Jak akcelerować innowacje? Doświadczenia polskie i nie tylko”. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali autorzy innowacji, startupowcy, studenci, doktoranci, naukowcy, ale również biznesmeni i inwestorzy, którzy odpowiedzą na pytania: Czy Polska oferuje szerokie wsparcie? Czy też zmuszeni są go szukać poza granicami? Podczas Kongresu został zainaugurowany także „Dobry Pomysł” – rządowy program wsparcia dla indywidualnych innowatorów. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week był Mistrz Rajdów Samochodowych Kajetan Kajetanowicz, dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki oraz 20-letni innowator – Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób głuchych – Five App.

Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Week wzięło udział ponad 4.200 osób z Polski i Europy. Współorganizatorami wydarzenia już po raz kolejny są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia. Mecenasem programu E(x)plory jest Grupa LOTOS.

***

Konkurs Naukowy E(x)plory
jest częścią Programu E(x)plory realizowanego od 2011 roku przez Fundację Zaawansowanych Technologii.
Program E(x)plory to unikalna inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami.

A to już wiesz?  Skąd wziąć brakującą godzinę na wykresówce? Zmiana czasu już blisko.

Program E(x)plory to co roku: ponad 50 partnerów Programu, ponad 2,000 uczestników Regionalnych Festiwali E(x)plory, ponad 200 zgłoszeń do Konkursu Naukowego. Co roku około 10 laureatów Konkursu E(x)plory z powodzeniem bierze udział w międzynarodowych konkursach na całym świecie – dotychczas zdobyli oni już ponad 20 medali. W ubiegłorocznej edycji Programu uczestniczyło blisko 4,500 osób.

Fundacja Zaawansowanych Technologii
Fundacja Zaawansowanych Technologii (FZT) powstała w 2011 roku w odpowiedzi na potrzeby wywołane rozwojem rynku technologicznego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi XXI wieku. Od tego czasu z sukcesem wspiera przedsiębiorczość, komercjalizację najnowszych technologii oraz popularyzuje naukę w Polsce i na świecie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy