Inżynier

Dzień Długu Ekologicznego, DDE 1 sierpnia

Dzień Długu Ekologicznego, DDE 1 sierpnia
Najwyżej oprocentowany kredyt w historii. Schneider Electric wzywa do refleksji nad naszym długiem wobec Ziemi • Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona

Najwyżej oprocentowany kredyt w historii. Schneider Electric wzywa do refleksji nad naszym długiem wobec Ziemi
• Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok.
• Tegoroczny Dzień Długu Ekologicznego (DDE) przypadł 1 sierpnia – do końca roku zostało aż 152 dni!
• Schneider Electric szacuje, że wystarczy przebudowa istniejących struktur energetycznych oraz modernizacja produkcji energii elektrycznej przy pomocy źródeł odnawialnych, aby przesunąć datę DDE o 21 dni.
• Partnerstwo Schneider Electric z Global Footprint Network pokazuje, w jaki sposób istniejące już technologie mogą pomóc w wyrównaniu długu ludzkości wobec Ziemi.
Warszawa, 2 sierpnia 2018 r. – Dzień Długu Ekologicznego to dzień wyznaczający granicę spłaty najwyżej oprocentowanego kredytu w historii ludzkości, o którym mało kto wie. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.
Wraz z postępem technologii uczymy się coraz lepszych sposobów wykorzystania darów naszej planety. Jednocześnie często zapominamy o tym, że nie są one nieograniczone. Gdyby Ziemia była bankiem udzielającym kredytów, ludzkość mogłaby mieć poważny problem. Jednak nawet jeśli nie krąży nad nami widmo surowego windykatora, nasza planeta jest coraz mniej wyrozumiała.
Dzień największego długu w historii świata
Dzień Długu Ekologicznego, który w tym roku przypadł 1 sierpnia, jest okazją do szczególnej refleksji nad podejściem człowieka do środowiska. Na każdy rok przypada konkretna ilość zasobów dostępnych na Ziemi. Chodzi o np. paliwa kopalne, lasy, woda, surowce czy gleby. Nasza planeta jest w stanie odnawiać te zasoby, jednak od lat 70. ubiegłego wieku ludzkość co roku zużywa surowce w tempie szybszym niż czas potrzebny do ich odnowy. W 1987 roku Dzień Długu Ekologicznego wypadał 19 grudnia, jednak ta data nieustannie się przesuwa – w tym roku to już 1 sierpnia.
Mowa jednak o terminie dla całego świata, wyliczonym na podstawie śladów ekologicznych pozostawionych przez ludzkość w każdym kraju. W państwach wysoko rozwiniętych Dzień Długu Ekologicznego wypada znacznie wcześniej. W tym roku już 15 marca ludność Stanów Zjednoczonych zużyła wszystkie zasoby naturalne przeznaczone na ten rok. Polska na tym tle wypada nieco lepiej – nasz rodzimy Dzień Długu Ekologicznego wypada 19 maja. Niemniej, to wciąż oznacza, że nad Wisłą wykorzystujemy surowce zdecydowane szybciej niż inne kraje.

A to już wiesz?  PHIATON by CRESYN

Co dalej?
We współpracy z Global Footprint Network, inicjatorem badań nad zjawiskiem śladu ekologicznego oraz Dniem Długu Ekologicznego, Schneider Electric zachęca do działania wspólnymi siłami na rzecz Ziemi
i poszerzenia świadomości o zagrożeniu. Dlatego 1 sierpnia na całym świecie organizowane są wydarzenia z udziałem obu organizacji.
Co istotne, do redukcji zużycia zasobów wystarczy niewiele. Badacze z Schneider Electric obliczyli,
że światowa data Dnia Długu Ekologicznego mogłaby zostać przesunięta aż o 21 dni. To oznacza niemalże cały dodatkowy miesiąc ulgi dla naszej planety. Warunki są dwa: wyposażenie budynków wykorzystujących zasoby w technologie umożliwiające efektywniejsze wykorzystanie energii oraz modernizacja sieci elektroenergetycznych tak, aby miały możliwość odnawiania energii.
– Życie na planecie z ograniczonymi zasobami wymaga kreatywności i innowacji – komentuje Xavier Houot, Senior VicePresident Global Environment w Schneider Electric. – Dbanie o środowisko jest wpisane
w strategię naszej firmy, dlatego razem z partnerami i konsumentami podejmujemy działania, m. in. mające na celu modernizację istniejącej już infrastruktury, ograniczenie zużycia zasobów naturalnych
i emisji CO2 – dodaje.
W jaki sposób możemy przesunąć datę Dnia Długu Ekologicznego?
Schneider Electric wspiera wysiłki na rzecz środowiska poprzez swoją platformę EcoStruxure – to struktura przyjazna środowisku, wspierająca Internet Rzeczy, która znajduje zastosowanie we wszystkich sektorach konsumujących duże ilości energii, włączając w to Budynki, Centra Danych, Energetykę, Przemysł i Infrastrukturę.
EcoStruxure Building to jeden z przykładów działania platformy w praktyce. Technologia jest w stanie zapewnić do 50 proc. efektywności energetycznej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii o 30 proc. EcoStruxure działa na trzech poziomach:
• Komunikujące się produkty – w Budynkach komunikacja między czujnikami i liczniki podnosi efektywność oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji, umożliwiając zwiększenie bezpieczeństwa
i optymalizując wykorzystanie powierzchni;
• Automatyka i sterowanie – ta warstwa daje możliwość użytkownikom zarządzania danymi z pomocą urządzeń wspierających Internet Rzeczy, które działają w siedzibie przedsiębiorstwa oraz bieżącą optymalizację zużycia energii poprzez zdalny dostęp i zaawansowaną automatykę;
• Aplikacje, analityka i usługi – wizualizacja raportowania wykorzystania energii poprzez interaktywne kokpity menadżerskie, wykrywanie i diagnoza awarii, analiza wydajności oraz monitorowanie zasobów w celu odkrycia dodatkowych możliwości zwiększenia efektywności energetycznej i przejścia na proaktywną konserwację.
Odpowiedzialność za stan naszej planety spoczywa na nas wszystkich – zaznacza Mathis Wackernage, CEO Global Footprint Network. – Liderzy rynku tacy jak Schneider Electric podejmują wyzwanie zarządzania naturalnymi zasobami w inny sposób: dokładniej je mierząc, tworząc produkty oraz wdrażając procesy, które pozwolą redukować ich ogólne zużycie oraz wykorzystywać je o wiele bardziej efektywnie – dodaje.
O Schneider Electric

A to już wiesz?  Nowe technologie a ochrona danych w firmach

Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle. Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.
Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów
w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym
i efektywność operacyjną. Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.

www.schneider-electric.pl

Hasztagi: #Polska #PolskieFirmy #SchneiderElectric #EcoStruxure #IIoT #Industrializacja #Automatyzacja
Znajdź nas tutaj:

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy