Inżynier

Kuchnia pełna blasku przed świętami

Kuchnia pełna blasku przed świętami
Podczas świątecznych przygotowań większość czasu spędzamy w kuchni. To prawdziwy warsztat twórczy, w którym powstają różnorodne przysmaki. Zanim jednak rozpoczniemy intensywne kuchenne szaleństwa, wyczyśćmy dokładnie

Podczas świątecznych przygotowań większość czasu spędzamy w kuchni. To prawdziwy warsztat twórczy, w którym powstają różnorodne przysmaki. Zanim jednak rozpoczniemy intensywne kuchenne szaleństwa, wyczyśćmy dokładnie sprzęty AGD tak, by przed samymi świętami zostały nam już tylko drobne porządki po bieżącym gotowaniu. Nasi eksperci radzą, jak przywrócić blask kuchennym urządzeniom, aby w czasie świąt prezentowały się nienagannie.

Uniwersalna mikrofibra
Wydawać by się mogło, że efektywne sprzątanie możliwe jest tylko przy użyciu zróżnicowanych akcesoriów oraz silnych detergentów. Tymczasem materiały, z których wykonany jest sprzęt AGD, często wymagają delikatnego traktowania. Dotyczy to zwłaszcza stali nierdzewnej oraz urządzeń o wysokim połysku – ich powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania i zacieki.
– Doskonałe efekty czyszczenia sprzętu gospodarstwa domowego osiągniemy stosując ściereczkę z mikrofibry, która skutecznie usunie zabrudzenia, nie pozostawiając smug, bez konieczności użycia detergentów. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale ekologiczne i bezpieczne dla alergików. Do przywrócenia czystości kuchennym sprzętom wystarczy więc tylko woda, którą ściereczki z mikrofibry bardzo dobrze pochłaniają, nie pozostawiając przy tym nieestetycznych smug. Można więc z ich pomocą wyczyścić i osuszyć także szklane elementy kuchenki mikrofalowej czy piekarnika. Użycie ściereczki z mikrofibry nie spowoduje zarysowania czy zmatowienia powierzchni, dzięki czemu urządzenia zachowają charakterystyczny połysk i efektowny wygląd – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda, producenta akcesoriów do sprzątania.

Czysta płyta – pożegnaj zacieki, przypalenia i tłuste plamy
W kuchni, jak w żadnym innym pomieszczeniu w domu powinna panować nienaganna czystość – w końcu to miejsce gdzie przygotowujemy, a nierzadko też spożywamy posiłki. Wśród kuchennych sprzętów AGD, naszej szczególnej uwagi wymaga płyta grzewcza, używana codziennie. Skuteczne metody czyszczenia płyty grzewczej zależą w dużej mierze od tego, jakiego jej rodzaju używamy. Ze względu na liczne zakamarki wokół palników, najbardziej kłopotliwa jest gazowa. Kiedy coś wykipi natychmiast trzeba to zasypać solą, która zapobiegnie przypaleniu wykipiałej treści, a po wystudzeniu płyty delikatnie, bez pocierania, usunąć resztki soli wilgotną szmatką. Co jakiś czas płyta gazowa wymaga jednak dokładniejszego przeglądu i czyszczenia. Czynność tę zaplanujmy właśnie podczas przedświątecznych porządków. – W tym celu odetnijmy dopływ gazu do urządzenia, po czym zdejmijmy ruszty, palniki. Zanurzmy je na kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są uciążliwe do usunięcia, brudne elementy zostawmy na noc w wodzie z dużą ilością octu, po czym dokładnie wyczyśćmy szczotką – radzi Tomasz Bytnar, ekspert marki KERNAU, producenta sprzętu AGD.

A to już wiesz?  Schneider Electric ogłasza 8. edycję konkursu “Go Green in the City”

O ile płytę gazową możemy dokładnie wyczyścić domowymi środkami, o tyle płyty indukcyjna i ceramiczna są już bardziej wymagające. Te nie tolerują brudu – czyszczone nieregularnie i nieodpowiednimi sposobami, nie będą pracowały efektywnie i będą narażone na zarysowania.
– Trudne do usunięcia zabrudzenia mogą wymagać zastosowania specjalnych środków czyszczących – sugeruje ekspert KERNAU. – Dostępny na rynku gotowy do użycia preparat do usuwania tłustych, przypalonych zanieczyszczeń z płyt indukcyjnych, ceramicznych oraz szklanych gazowych nie zawiera ściernych składników. Pozwala za to skuteczniej rozpuścić zanieczyszczenia. Po spłukaniu go wodą nie zostawia zacieków na płycie i sprawia, że zanieczyszczenia trudniej przywierają do jej powierzchni.

Wypiekane w czystości
Kolejnym, silnie eksploatowanym w czasie przedświątecznych przygotowań sprzętem AGD jest piekarnik. Zdarza się, że po wyciągnięciu dania, czekając aż piekarnik się wystudzi, zapominamy o jego umyciu, a przypalone resztki pozostają na blachach i ruszcie. Do czyszczenia piekarników możemy używać także specjalnych środków do czyszczenia. Tymczasem, już na etapie zakupu piekarnika zwróćmy uwagę na kilka jego elementów konstrukcji, które pomogą nam zachować jego czystość.
– Jedną z takich przydatnych funkcji jest pyroliza, która polega na automatycznym czyszczeniu piekarnika pod wpływem wysokiej temperatury. Tłuszcz i wszelkie zabrudzenia spalane są na popiół, a czyszczenie piekarnika jest szybkie i łatwe. – mówi Tomasz Bytnar. – Zwróćmy też uwagę na to czym pokryte jest wnętrze piekarnika. Zastosowana w piekarnikach emalia Eco Clean pozwala na o wiele szybsze i bezproblemowe czyszczenia – dodaje ekspert KERNAU.

O firmie
KERNAU to polska marka oferująca wysokiej jakości sprzęt AGD. Ugruntowaną pozycję na rynku krajowym i zagranicznym uzyskała dzięki współpracy polskich projektantów z najlepszymi fabrykami z Niemiec, Francji, Włoch oraz Hiszpanii. W bogatym asortymencie, oprócz urządzeń służących do gotowania, pieczenia, chłodzenia, prania i zmywania, znajduje się również innowacyjne urządzenie Smart Cara. To domowy utylizator odpadów organicznych, który stanowi uzupełnienie kuchennego AGD o produkt pozwalający dbać o ekologię. Troska o środowisko naturalne, zapewnienie funkcjonalnego wyposażenia domu oraz wygody jego użytkowania to główne cele, jakie od wielu lat stawia sobie KERNAU. Dzięki temu oferuje produkty spełniające wysokie wymagania zarówno w zakresie designu, jak i parametrów użytkowych. Marka posiada rozbudowaną sieć autoryzowanych punktów serwisowych oraz udziela, jednego z najdłuższych w branży, okresu gwarancyjnego, który sięga nawet 10 lat w zależności od grupy produktowej. Marka została wyróżniona prestiżowym Laurem Klienta w kategorii Odkrycie Roku 2017.
Więcej informacji: www.kernau.com

A to już wiesz?  Pięć sposobów na to, aby podczas wakacji nie zapomnieć języka obcego

O firmie:
Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości.
Więcej informacji: www.vileda.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy