Wiadomości branżowe

Studenci PG na podium Mistrzostw Polski Robotów

Studenci Politechniki Gdańskiej z koła naukowego robotyków SKALP mogą pochwalić się trzema tytułami wicemistrzowskimi, które przywieźli z wrocławskich Mistrzostw Polski Robotów. Na podium stanęli studenci automatyki i robotyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Damian Szymański oraz Mateusz Paczyński.Damian Szymański, startujący z robotem Feniks2, został drugim wicemistrzem w kategorii linefollower, w której zadaniem robota jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy. Oprócz Feniksa2 w zawodach startował skonstruowany przez Damiana Silver, który uplasował się na czwartym miejscu.Roboty Mateusza Paczyńskiego Mirror i Skiper walczyły w kategoriach sumo i nanosumo. Zadaniem robocików – bo to konstrukcje niewielkich rozmiarów – ustawionych na specjalnej arenie było zlokalizowanie, zaatakowanie i zepchnięcie z maty przeciwnika, zupełnie jak podczas prawdziwej walki sumo. Mateusz został wicemistrzem Polski w kategorii nanosumo i drugim wicemistrzem kraju w kategorii sumo.– Zawody robotów są doskonałą okazją do sprawdzenia naszych umiejętności praktycznych związanych z projektowaniem i realizowaniem konstrukcji elektronicznych oraz mechanicznych – powiedział Damian

Studenci Politechniki Gdańskiej z koła naukowego robotyków SKALP mogą pochwalić się trzema tytułami wicemistrzowskimi, które przywieźli z wrocławskich Mistrzostw Polski Robotów. Na podium stanęli studenci automatyki i robotyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Damian Szymański oraz Mateusz Paczyński.

Damian Szymański, startujący z robotem Feniks2, został drugim wicemistrzem w kategorii linefollower, w której zadaniem robota jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy. Oprócz Feniksa2 w zawodach startował skonstruowany przez Damiana Silver, który uplasował się na czwartym miejscu.

Roboty Mateusza Paczyńskiego Mirror i Skiper walczyły w kategoriach sumo i nanosumo. Zadaniem robocików ? bo to konstrukcje niewielkich rozmiarów ? ustawionych na specjalnej arenie było zlokalizowanie, zaatakowanie i zepchnięcie z maty przeciwnika, zupełnie jak podczas prawdziwej walki sumo. Mateusz został wicemistrzem Polski w kategorii nanosumo i drugim wicemistrzem kraju w kategorii sumo.

? Zawody robotów są doskonałą okazją do sprawdzenia naszych umiejętności praktycznych związanych z projektowaniem i realizowaniem konstrukcji elektronicznych oraz mechanicznych ? powiedział Damian Szymański w odpowiedzi na pytanie, dlaczego dorośli mężczyzni ?bawią się? w walki robotów.

? Podczas takich imprez możemy współzawodniczyć ze studentami większości polskich, jak i zagranicznych uczelni wyższych, zdobywać nowe doświadczenia oraz kontakty ? twierdzi Damian Szymański.

Zdaniem Damiana robotyka amatorska w ostatnim czasie rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie. ? Dążenie do bycia w czołówce wymaga dużego nakładu pracy, jednak każda chwila spędzona na budowie robotów procentuje później na zawodach ? dodaje młody konstruktor.

Mistrzostwa Polski Robotów odbyły się po raz pierwszy 14 grudnia 2012. Rozegrano je w czternastu konkurencjach. Do finałów I Mistrzostw Polski Robotów zakwalifikowało się około 2000 uczestników. Była to jedna z większych imprez tego typu w Polsce. Organizatorem mistrzostw był Instytut Inwentyki. 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  ERICSSON - raport kwartalny Q3 2006

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy